SESİMİZİ DUYUN!

Gündem 10 Ekim 2021 17:22
Videoyu Aç SESİMİZİ DUYUN!
A
a

Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerine zulmettiğini söyleyen Mirzehmet İlyasoğlu, ürkiye’de il il gezerek, Çin’in toplama kamplarında yapılanları anlatacaklarını ifade etti.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Çin’in toplama kamplarındaki zulümden kaçarak Türkiye’ye sığınan Uygur Türkleri, Reşadiye Camisi önünde açıklama yaptı. Uygur Türklerinin yaşadığı zulmü ilk olarak fotoğraf sergisiyle anlatmaya çalışan toplama kampı mağdurları, başlattıkları imza kampanyasının duyurusunu da yaptı. Birçok Uygur Türkünün ailesini toplama kampında kaybettiğini söyleyen toplama kampı mağdurları Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden de destek istedi.

AİLELERİMİZ NEREDE?
Ailelerinin nerede olduğunu soran İlyasoğlu, “Biz buradan Türkiye devletimiz ve hükümetimiz başta olmak üzere tüm dünya liderlerine, uluslararası kurum ve sivil toplum kuruluşlarına ve bütün insanlığa sesleniyoruz. Eğer iddia ettiğiniz gibi güçlüden, zalimden değil, adaletten, hakkaniyetten, demokrasi ve insan haklarından yana iseniz lütfen artık Doğu Türkistan'da yaşananları görün ve gereğini yapın, vicdanınıza kulak verin. Şayet bu durumu görmez ve gereğini yapmaz iseniz yaşanmış, yaşanan ve muhtemelen yaşanacaklardan en az zalim Çin iktidarları kadar sorumlusunuz” diye konuştu.

KARDEŞİMDEN HABER YOK
Kız kardeşi Mevlüde Hilal’den haber alamadığını söyleyen Medine Nazimi, “Kardeşim 35 yaşında. İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunu ve dört dil biliyor. Bir tane çocuğu var. Orada hasta olan anneme bakmaya gitti ama toplama kampına alındı. Türkiye’de okuduğu ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu için bölücülükle suçladılar. Kardeşimden haber alamıyorum. Bizim sesimizi duyun. Kardeşimi bulun” ifadelerini kullandı. HM


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat