ŞİDDETİN OLMADIĞI TÜRKİYE İSTİYORUZ

Gündem 23 Mart 2021 18:56
Videoyu Aç ŞİDDETİN OLMADIĞI TÜRKİYE İSTİYORUZ
A
a

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesiyle ilgili açıklama yapan Eskişehir Barosu Başkanı Mustafa Elagöz, Danıştay’da dava açtıklarını söyleyerek, “Kadına karşı şiddetin olmadığı bir Türkiye istiyoruz ve İstanbul Sözleşmesi yaşatır diyoruz” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Barosu’nun çağrısıyla Adliye binası önünde toplanan avukatlar, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasına tepki gösterdi. ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ pankartı açan avukatlar, Türkiye’nin yasalar gereği Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile sözleşmeden çıkamayacağını ifade etti. “6251 sayılı Kanun yürürlükte olduğu için 3718 sayılı sözleşmenin feshine dair karar yok hükmündedir” diyen Mustafa Elagöz, “İstanbul sözleşmesi aynı zamanda Kadına karşı şiddeti bir insan hakkı ihlali ve ayrımcılık türü olarak tanımlayan, bağlayıcı nitelikte ilk uluslararası düzenlemedir. Belirtilen bu ilkelerin nesinden rahatsız oldunuz? Ülkemizdeki eşit yurttaşlar olan kadınlarımızın katledilmesinden, şiddete maruz bırakılmasından mutluluk mu duyuyorsunuz? Kadını hor görme fikrinden ne zaman kurtulacaksınız? Erkek egemen bir toplum değil, Kadın ve erkek eşitliğine dayanan, kadına karşı şiddetin olmadığı bir Türkiye istiyoruz ve İstanbul Sözleşmesi yaşatır diyoruz” diye konuştu.

“MOR MENDİLLERİMİZLE UĞURLAYACAĞIZ”
Eskişehir Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı İrem Çeviker Maraşlı, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmek demek sonu olmayan kapkaranlık bir yolun kapısını açmak demektir. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmek demek Atatürk ilke ve inkılaplarından vazgeçmek demektedir. Bizim kazanılmış haklarımızdan feragat etmemizi bekleyen tüm cemaat liderlerini, tarikatçıları, sözde hukukçuları, sözde kanaat önderlerini mor mendillerimizle uğurlayacağımız günleri heyecanla, umutla ve iple çekiyoruz.  Hayatlarımızın pazarlık konusu olmadığını bir kez daha yineliyoruz” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından avukatlar, baro binası önüne bir yürüyüş gerçekleştirdi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat