Europen 09 2022 Desktop

SIĞINMACI SORUNU HUKUKU ETKİLİYOR

Gündem 1 Şubat 2023 15:24
Videoyu Aç SIĞINMACI SORUNU HUKUKU ETKİLİYOR
A
a

Diyarbakır’da 13 yaşındaki Suriye uyruklu çocuğun hamile kalması ve yaşanan skandal olayla ilgili görülen davada sanığın beraat etmesi büyük tepki topladı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Adaletin Hukuku ve Parlamenter Demokrasi İdeali Platformu (AHPADİ ) Dönem Sözcüsü Mehmet Ektaş da yaşanan skandala tepki gösterirken alınan kararın Türk Hukukuna aykırı olduğunu söyledi.  
13 yaşındaki Suriye uyruklu M.H.’nin, Diyarbakır'da karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede 37 haftalık hamile olduğu ortaya çıktı. M.H.’nin ailesi tarafından imam nikahıyla evlendirildiği 26 yaşındaki Suriyeli hakkında Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada beraat kararı verildi. Dava kararı hakkında eleştirilerde bulunan AHPADİ Dönem Sözcüsü Mehmet Ektaş, ülkedeki sığınmacı sorununun ceza hukukunu da olumsuz etkilemeye başladığını ifade etti.
Ektaş, “Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme, Suriye'de evlilik yaşının küçük olduğunu, bu durumun Türkiye'de suç olduğunu bilmedikleri için hata yaptıkları savunmasına itibar ederek tarafların ‘kanunları bilmemek nedeniyle düşülen esaslı hata’dan yararlanması gerektiğini belirtti. Ceza Kanununun uygulamasında kişiler arasında ırk, dil, din, mezhep, milliyet, renk, cinsiyet, yönünden ayrım ve ayrıcalık tanınamaz. Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı skandaldır ve Türk Hukukuna aykırıdır. Bu karar egemenliğimizi tehdit ettiği gibi ülkemizde bulunan sığınmacıların suç işlemelerini teşvik edecektir” dedi. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat