SİVRİHİSAR TURİZME KATKI SAĞLIYOR

Gündem 13 Şubat 2023 15:54
Videoyu Aç SİVRİHİSAR TURİZME KATKI SAĞLIYOR
A
a

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde restore edilen 250 yıllık evler bölge turizmine önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Sivrihisar Belediyesi tarafından, ilçedeki 250 yıllık binalar tarihi dokusuna uygun şekilde restore edilerek modern ve bakımlı bir görünüm kazandırıldı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
BEĞENİ TOPLUYOR
Geneli ahşap ev olan Sivrihisar Evleri’nin önünde bulunan kaldırımda yenilendi. Yapılan restorasyonlarla daha bakımlı bir görünüm kazanan evler, turistlerin en uğrak noktası haline geldi. Başka illerden, Sivrihisar’ı gezmeye gelen vatandaşlarca, rengârenk tarihi evlerle sık sık fotoğraf çekinmeyi ihmal etmiyor. Evlerin yansıra Selçuklu döneminde Türk iskânına sahne olmuş, cami, medrese, han ve hamam gibi mimari yapılarında aynı hassasiyetle yenilenerek, ilçe turizmine kazandırıldı.

TARİHİ DOKUSUNU KORUYOR
İlçedeki restorasyon çalışmaları hakkında bili veren Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, kazandırılan yapıların turizme olan olumlu etkilerinden bahsetti. Son olarak ilçeye yapılacak yeni tesisiler hakkında Başkan Yüzügüllü, “Sivrihisar geçmişte birçok medeniyete beşiklik etmiş bir ilçe. İlçemizde 200-250 yıllık konaklarımız, iş hanlarımız var. Biz bunları tarihi dokusunu yitirmeden restore ediyor, geleceğe taşımak için uğraşıyoruz. Biz burada çarşılar ve kültür evleri oluşturuyoruz. Geçmişteki değerleri geleceğe taşımak için uğraş veriyoruz. Tabi ki butik otellerimiz olacak misafirlerimiz için ”diye konuştu İHA


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat