Europen 09 2022 Desktop

SİYASETİ BİR KENARA BIRAKIN, HAREKETE GEÇELİM

Gündem 1 Mart 2023 21:57
Videoyu Aç SİYASETİ BİR KENARA BIRAKIN, HAREKETE GEÇELİM
A
a

Odunpazarı Belediye meclisinin gündeminde asrın felaketi olan deprem vardı. Meclis üyelerine ve Eskişehir’in kamu kurum, kuruluşlarına seslenen Başkan Kazım Kurt, ortak çalışma kültürü ile hareket ederek olası afetlere karşı önlem alınması gerektiğini söyledi.

DEVLET VATANDAŞI KORUYACAK
Odunpazarı Belediyesi Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda gündem dışı konularda konuşan Başkan Kazım Kurt, devletin 99 depreminden beri deprem vergisi aldığını hatırlatarak, “Bu işin çok büyük olması, alanın çok büyük olması, şiddetin çok büyük olması devletin yapması gerekenleri ortadan kaldırmaz. Devlet beni koruyacak, devlet benim malımı da koruyacak canımı da koruyacak. Devlet bunu yapamam dediği zaman olmaz. Biz devlete bu vergileri niçin verdik? Özellikle 99’dan bu yana bu deprem vergilerini niçin verdik. Devlete 99’dan bu yana verdiğimiz deprem vergileri toplamıyla o tarihten bu yana eğer iyileştirmeler yapılmış olsaydı, dönüşümler yapılmış olsaydı, bir milyon 300 bin adet yüz metrekarelik bağımsız alan yapılacaktı. Yapılmadı. Çünkü bu işin sıkıntısı bu. Dolayısıyla biz felaket üzerinden seçim propagandası yapacak, siyaset neması yapacak bir pozisyonda değiliz ama bu felaket anında da yanlışları söylemeden de geri duramayız. Şimdi seçim var sus… Yarın milli birlik ve beraberlik ama bana söversen milli birlik beraberlik olmaz, beni okşayacaksın ki bende ona göre muamele yapayım.” dedi.

MEVZUAT ELDEN GEÇİRİLMELİ
“Şimdi tespit ettiğimizi şu, bir kere mevzuat dediğimiz yasa ve yönetmeliğin tamamı elden geçirilmelidir.” Diyen Başkan Kurt, “Şimdi bir zemine iyileştirme zorunluluğu getirilmelidir. Odunpazarı yapıyor iyi başkaları yapmıyor, herkes yapmalıdır. Yapı denetim şirketlerinde zemin iyileştirmesi ile ilgili mühendisler yada jeologlar kim olacaksa olmalıdır. Bu ciddiye alınmalıdır. İki fay hatlarıyla ilgili tartışma sona erdirilmelidir. Eskişehir’de özellikle kardeşim burada var ESOGÜ’de yok sonra yine var. Böyle bir şey yok.  Bunun sorumlusu kimse Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, MTA, fay hattı burasıdır demelidir, belediyelerde imar planlarını işlemelidir.” dedi.

YILMAZ HOCAYI DİNLEMEDİNİZ
Fay hatları ile ilgili bilgi kirliliği olduğunu söyleyen Başkan Kurt şunları söyledi: “Ben basit bir mantıkla bakıyorum. Şu Eskişehir’in fay hattını gösteren harita Ihlamurkent, Vadişehir tarafından geliyor ESOGÜ’de kalkıyor, ESOGÜ sınırlarını geçtikten sonra Karabayır’a doğru devam ediyor. Şimdi burada ya kırmızı fay hattı yanlış. Yada ESOGÜ içinde olmaması yanlış. Ama ikisine de rapor var. O zaman bu raporu gidermek devletimizin birinci görevi. Gazetede de gördüm Sayın Vali konuşuyor imar planlarını işlesinler diye… Getir fay hattını işleyelim. Söylüyoruz her zaman söyledik.  “Özellikle Yılmaz hocanın açıklamalarına bakın nasıl fay hattının değiştirildiğini, fay hattının oradan oraya götürüldüğünü ben en az 50 kere dinledim, sizde dinlemişsinizdir yarısını. Şimdi burada Yılmaz hoca söylediği için yapmıyorsanız ki öyle bir mantık çıkıyor. Bu Eskişehir’in felaketi olur. Biz burada eğri oturup doğru konuşacağız ve bu doğruyu yapacağız. Mevcut yapı stoku belirlenmeli. Başladık çalışmaya, inşallah ondan sonra arkasından sizin… Gerçi ömrünüz yetmeyecek üç ay sonra biz o işleri kendimiz çözeceğiz de… Çevre ve şehircilik müdürlüğünün de katkısıyla bu işin bir an önce düzelmesini sağlamak gerekiyor. Çünkü kentsel dönüşüm devletin müdahalesi olmadan yapılamaz. Devlet deprem vergilerini niçin topladı? Bu iş için topladı.”

DEVLETİN SORUMLULUĞU VAR
Mevzuata uyulması gerektiğini söyleyen Başkan Kurt, “İyi müteahhitler, o yönetmeliğe güvenerek bina yaptı. Yönetmelik başka türlü deseydi o şekilde yapacaklardı. 1999 öncesinde C 30 beton vardı da yapmadılar mı? Devlet olarak yasaya ne koyduysanız müteahhit de ona göre yaptı. Bu nedenle devletin külliyen bir sorumluluğu vardır ve ödemek zorundadır. Bu, ‘Vatandaşa ekstra bir iyilik yapıyorum’ durumu değildir. Vatandaş olmaktan kaynaklanan sağlıklı konutta barınma hakkıdır.” dedi.

TMMOB İLE PROTOKOL YAPILMALIDIR
“Olağanüstü yetkilerle imar çalışması yapmalıyız.” diyen Kurt, “TMMOB ile belediyeler arasında derhal protokol yapılmalıdır. Hiçbir siyasi amaç buna engel olmaz. Biz odaların, STK’lerin daha kamusal denetim yapacağına inanıyoruz. Bu inancımızla da o protokolleri imzalamak istiyoruz.”

YÖNETMELİK DELİKLİTAŞ, ARİFİYE’YE UYMUYOR
“Yöresel çözümler, mevzuat ve yerelleşme sağlanmalıdır. Eskişehir’deki inşaat uygulamalarındaki en büyük sorunlardan bir tanesi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği’nin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca onaylanmamasıdır. 10 seneyi aşkındır gidiyor, geliyor. Bu yönetmelik imzalanmadığı için Ankara’da, oturulan yerde yapılan yönetmelik Deliklitaş, Arifiye mahallelerine uymuyor. Bu şehirde hazırladığımız imar yönetmeliğinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca bir an önce onaylanması sağlanmalı. Konya için oradaki mantıkla bir yönetmelik yapılıyor, Eskişehir’de bunu uygulayamıyoruz. Olmaz… Eskişehir’in kendi özeli var.”

CHP’Lİ BELEDİYELER CEZALANDIRILIYOR
Kentin sorunlarının çözümü için bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini söyleyen Başkan Kazım Kurt, “Şehir merkezinde zemin sıvılaşması kolay olan alanlar bir an önce dönüştürülmelidir. Köprübaşı’ndaki Porsuk Projesi adeta deprem gibi oldu. Sallanıyor… Gidiyor, geliyor. 10 yıl… Bakanlık, Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Teknik Üniversitesiyle yapılan işler sonunda çıkmaza döndü. Muhalefet partili bir belediye olmakla cezalandırılmak istemiyoruz. Karapınar’a, Sanayi Çarşısı’na, Gündoğdu’ya girmiyorum çünkü anlamıyorsunuz. Anlamak istemiyorsunuz. Dört ay sonra biz o işi çok rahat yapacağız, hiç merak etmeyin. 8-10 senedir çektirdiğiniz eziyet burnumuzdan geldi. Gündoğdulu hemşerilerimizin kabahati neydi?” diyerek tepki gösterdi.

CESARET EDEMEDİNİZ
Odunpazarı Belediyesi’ne yetki verilmediği için Gündoğdu projesini hayata geçiremediklerini söyleyen Başkan Kazım Kurt şunları söyledi: “Yani iki tane politikacınızın arasındaki kavga yüzünden orayı afet riskli alan ilan ettiniz. Gündoğdu’da yıkmaya kalksaydınız ben gelecektim dikilecektim kalkamadınız, cesaret edemediniz. Sanayi Çarşısı’nda da çok sevgili AK Partili Meclis Üyesi arkadaşlarımız bizim projelerimizi reddedince onu aşmanın yoluydu afet riskli alan. Anlaştık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla anlaştık, uzlaştık ve afet riskli alan ilan edip yetkiyi Odunpazarı Belediyesi’ne verecektiler. Biz söze inanırız. Söz ağızdan çıkar. Hele o devlet dediğiniz kurumun tepesinde oturanların verdiği söz daha da önemlidir. Biz buna inandık, başvurumuzu yaptık. Geldiler incelediler ve afet riskli alan dediler. Ve en son imzayı kim attı biliyor musunuz? Eskişehir Milletvekili Sayın Nabi Avcı attı. Nabi Bey atmamakta direndi çünkü siz atma dediniz çünkü burayı yaparlarsa bir daha seçim kazanamayız dediniz.”

İMAR AFFI NEDENİYLE BELGE VERENLER SORUMLUDUR
İmar affına da dikkat Başkan Kurt, “Size imar affı nedeniyle belge verenler sorumludur. Açın davanızı kazanırsınız. Hiç kimse de bundan kaçamaz, kıvıramaz. Hukuk ise hukuk işleyecek. Uydu kent diye bir şey vardı. Kocakır’da uydu kent yapacaktınız. Çevre ve şehircilik Bakanlığı’nın projesiydi. Ödüllü bir projeydi. Şu anda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 3’üncü katındaki koridorda duruyor maketi. Ama ne oldu AKP koalisyonu bakan değiştirdi, proje gitti. Yılmaz Hoca burada evet iyi bir proje dedi. Projeden vazgeçtiniz. Böyle inatlaşmayla Eskişehir’i düzeltemezsiniz. Bu işi hukuka uygun ve meşru yollarla çözmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

İMAR KOMİSYONU TİTİZ OLSUN
Belediyelerin imar komisyonundaki görevlilerin çok dikkatli olması gerektiğini söyleyen Kurt, “ “Kolon kesmeler, çıkmalar filan gibi sıkıntılı tabloları çıkarıyor. O nedenle biz İmar Komisyonu’ndaki arkadaşlara da söyledik. Çok titiz olun, çok dikkatli olun. Verilmeyecekse vermeyin. Reddedin. Böyle bir zorunluluk yok. Binanın özelliğini de dikkate alarak komisyonumuz değerlendirir. Ben dikkat ederseniz meclis toplantılarında komisyon kararının tartışılmasında taraf olmuyorum. Komisyonumuz ne dediyse ben onun peşindeyim, takipçisiyim. Doğru karar verilse de yanlış karar verilse de ben onun peşindeyim.” dedi.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat