SOĞANLAR TARLADA KALDI

Gündem 12 Ekim 2021 14:53
Videoyu Aç SOĞANLAR TARLADA KALDI
A
a

Soğanın tarlada kaldığını söyleyen Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli Toprak Mahsulleri Ofisi’ne seslendi. Soğan üreticisinin dertli olduğunu belirten Erdemli, “Tarla, a çuvallar duruyor. TMO çiftçinin tarlasındaki soğanı alsın. Üretici kâr etmese de zarar etmez” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli, soğan üreticisinin yaşadığı sıkıntılarla ilgili konuştu. Bu yıl soğanın tarlada kaldığını ifade eden Erdemli, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından tarlada kalan soğanların alınması gerektiğini belirtti. Üreticinin tarlada işinin bittiğini fakat alıcı olmadığı için işçiye parasını dahi veremediğine dikkat çeken Erdemli, planlı üretim vurgusu da yaptı.

SOĞAN ÜRETİCİSİ DERTLİ
“Soğan üreticisi yine dertli bu sene” diyen Erdemli, “Yine elinde kaldı soğanlar. Şu anda tarlada soğan hasat zamanı. Şu anda 60 kuruş. Maliyeti de en az 80 kuruş, 1 lira civarında. Fakat çuvallar tarlada alıcı bekliyor. Üretici de işçi parası vermek için alıcıya ihtiyacı var. Köyde alıcı yok. Tarlada çuvallar kaldı. Çiftçi, işçi tarlada işleri bitirdi. Bu plansız üretim. Yine ona geliyor iş. Son zamanda çiftçilerimiz plansız üretimden çok çekti. 8 aydır üretmek için uğraşıyor soğanı. Tam hasat zamanı geldi fakat alıcı yok. Piyasa çok düşük, maliyetinin altında. Vatandaş zarar ediyor. Tarlada 60 kuruş olan soğan, marketlerde en az 3, 4 katı. Bunun da önüne geçilemiyor. Arada çok büyük fark var” diye konuştu.

TMO SOĞANLARI ALSIN
TMO’ya seslenen Erdemli, “TMO çiftçinin tarlasındaki bu soğanı alsın. Bunu halka dağıtsın. Çiftçi zarar etmesin. Çiftçi eğer bu tarladan çıkarsa, ekmemeye doğru giderse önümüzdeki yıl bu ithal edilecek demektir. Bu da dışardaki çiftçiye yarayacak demektir. Bu yüzden bir an önce yetkililer bize sahip çıksın. TMO aracılık ederek, tarlada kalan soğanları alsın diyorum. Tarlada çuvallar duruyor. İşçinin işi bitti. Fakat işçinin parasını verecek para geçmedi üreticinin eline. Çünkü malını satılamadı. Bu kısır döngü devam ediyor. Bunun bir planının yapılması lazım. Bu bir yıl dökülüyor, bir yıl da çok fahiş fiyat ediyor. Geçen sene TMO aldı soğanları. Üretici kâr etmese de zarar etmez. Geçen yıllarda olduğu gibi TMO soğanın vatandaşın elinde kalmasını engelleyebilir. Eskişehir soğan üretiminin yoğun olduğu bir yer” şeklinde konuştu.

GÜBRE ALINACAK GİBİ DEĞİL
Gübre fiyatlarına sürekli zam gelmesinden de dert yanan Erdemli, “Gübre başımızın belası. Bugünlerde yine zam geldi gübreye. Her iki üç günde bir zam geliyor gübreye. Vatandaş gerçekten gübre alabilecek durumda değil. 20 kilogram gübre atılması gerekiyorsa 10 kilo, 5 kilo attı vatandaş. Belki de hiç atamadı. Böyle olunca da ürün azalacak ve ithalat artacak. Yüzde 200, 300 oranında arttı gübre. Şu anda alınacak gibi değil gübre. Enflasyonun üzerine çıktı gübre fiyatları” ifadelerini kullandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat