Europen 09 2022 Desktop

SOSYAL DEVLET YAPISINA TERS

Gündem 12 Eylül 2022 16:57
Videoyu Aç SOSYAL DEVLET YAPISINA TERS
A
a

9. Bölge Eskişehir-Bilecik Eczacı Odası Başkanı Ecz. Metin Kamış, “Mahallenizdeki iki eczaneden biri çok yakında artık olmayabilir” diyerek eczacıların zor durumda olduğuna dikkat çekti.

Başkan Kamış, yaptığı yazılı açıklama ile eczacıların yıllardır sıkıntılarını anlattığını ancak çözüme ulaşamadıklarını söyledi. Son bir iki senedir ilaç yoklarının inanılmaz boyutlara ulaştığını belirten Kamış, “Bu ilaçlarda kronik  hastalık dediğimiz şeker, astım ve tansiyon başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılmakta. İlaçtaki Euro kuru reeldekinin yarısından bile azdır. Bu sıkıntının çözümü bellidir.  Euro kurunun güncel hale getirilmesi” dedi.

VATANDAŞ DA ZOR DURUMDA
Vatandaşın cebinden çıkan fiyat farklarının çok ciddi rakamlara ulaştığını belirten Kamış, “Artık hastalarımız bir reçetede 70-80 TL fiyat farkı ödemekte. Sosyal bir devlet yapısına tamamen zıt olan bu durum maalesef vatandaşlarımızı çok zor durumda bırakmakta.2009 yılından bu yana 10 kattan fazla artan bir enflasyon değerini gördükçe o tarihten beri güncellenmeyen ve artık günümüz şartlarının çok gerisinde olan İlaç Fiyat Kararnamesi sebebiyle eczanelerimiz ekonomik sıkıntı çekmekte. Sadece son iki yılda standart giderlerimiz 2,5 kat artmışken artan ilaç fiyatları sebebiyle karlılığımız tam aksine düşmüştür. Hiçbir ticari kurum böyle bir yükü kaldıramaz. Bizler insan hayatı için mücadele eden bir meslek grubu olmamızın yanında, eczanelerimizin de  ticari hayatlarını devam ettirebilmesi için mücadele ediyoruz” ifadelerini kullandı. Kamış, yetkililer gerekli müdahaleyi yapmazsa her iki eczaneden birinin yakın zamanda olmayacağını kaydetti. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat