SÖZLEŞME VAR, PANCAR FİYATI YOK!

Gündem 6 Nisan 2021 15:58
Videoyu Aç SÖZLEŞME VAR, PANCAR FİYATI YOK!
A
a

TÜRKŞEKER ile şeker pancarı üreticileri arasında şeker pancarı üretimi için imzalanan sözleşmede ekilecek pancar fiyatının yer almaması çiftçileri isyan ettirdi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
CHP’li Utku Çakırözer, pancar üreticisine boş sözleşmeye imza attırılmasına tepki göstererek, çiftçilerin isyanını Meclis gündemine taşıdı. Çakırözer, “Mart ayında pancar çiftçilerimiz ile bir sözleşme yapıldı. Ama çiftçilerimize boş sözleşmeye imza attırıldı. Sözleşme yapılıyor ancak çiftçilerimizin 2021 yılında ekeceği pancarın fiyatı sözleşmede yer almıyor. Çiftçi üretiyor, alın teri döküyor şeker pancarını kaç liraya satacağını, ne kadar avans alacağını bilmiyor. Nakliyenin ne olacağı, ne kadar küspe parası alacağı sözleşmede yok! Pancar fabrikada şeker olduktan sonra fiyat açıklamaktan artık vazgeçilmeli. İmzalanan sözleşmede fiyat yazılmalı, çiftçi ne kadar alacağını görmeli” dedi.  Çakırözer, geçen yıl açıklanan pancar fiyatının girdi maliyetinin altında kaldığını söyleyerek, 2021 yılı için pancar alım fiyatının  500 lira olarak açıklanmasını istedi. 

500 LİRA AÇIKLANSIN 
Geçen yıl açıklanan fiyatın çiftçilerin girdi maliyetini bile karşılamadığını söyleyen Çakırözer, “Çiftçilerimize ‘keşke ekmeseydim, zarar ettim’ dedirttiniz. Çiftçilerimize boş sözleşmeye imza attırıyorsunuz, ondan sonra da ektiğine pişman ettiriyorsunuz. Bu yanlışlıktan bir an önce dönülmelidir. Bugün, imzalanan sözleşmeye mutlaka fiyat yazılmalıdır. Ne kadar olacağını çiftçimiz görmelidir, ona göre imzalanmalıdır. Şimdiden bu yılın pancar fiyatı da açıklanmalıdır. Geçen yıl girdi maliyetlerinin altında kalan bu fiyat, bu yıl mutlaka ama mutlaka 500 lira olmalıdır. Bu fiyatın altında kalırsa zarar eden çiftçi pancar ekmekten vazgeçecek, ithalatçı konumuna tekrar geri döneceğiz” diye konuştu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat