Europen 09 2022 Desktop

SÜLFATSIZ ŞAMPUAN KULLANIN

Gündem 28 Kasım 2022 16:19
Videoyu Aç SÜLFATSIZ ŞAMPUAN KULLANIN
A
a

Dermatoloji Uzmanı Doktor Nihan Yüksel Çanakçı günlük 100-150 tel saç dökülmesinin normal olduğunu, fazlası varsa doktora danışmak gerektiğini söyledi. Dökülmelere karşı parabensiz, sülfatsız şampuan öneren Dr. Çanakçı, kadınlarda daha sık ‘çam ağacı tipi’ dökülme görüldüğünü belirtti.

Günde 100 ila 150 telojen saç dökülmesinin normal olduğunu belirten Acıbadem Eskişehir Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doktor Nihan Yüksel Çanakçı “Yaygın dökülmenin en yaygın türü, büyüme fazdaki saç foliküllerinin erkenden istirahat faza geçtiği ve 2 ila 3 ay sonra telojen fazın sonunda saç dökülmesinde gözle görülür bir artışa neden olan telogen effluvium'dur” dedi.

Saç dökülmelerinin kıl kökünde kalıcı hasar dokusu bırakan ve bırakmayan olmak üzere ikiye ayrıldığını ifade eden Dr. Çanakçı “Kalıcı hasar bırakanlar genellikle inflamatuvar süreçler nedeniyle olur. Lupus, liken planus gibi hastalıklar, şiddetli kistik sivilceler gibi durumlar saçlı deride ve kıl kökünde hasar yaparak bir daha saç çıkmasını engelleyecek şekilde bir saç dökülmesine neden olur. Kıl kökünde kalıcı hasar yapmayan, fazlarda bozulmalar nedeniyle oluşan saç dökülmelerini ise daha sık görürüz. Bu tür dökülmelerde genetik durumlar veya vücudun genelini ilgilendiren bir durumdan kıl köklerinin de etkilendiğini görüyoruz” diye konuştu. İHA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat