Europen 09 2022 Desktop

TARIM ZİRVESİ...

Gündem 19 Eylül 2022 15:08
Videoyu Aç TARIM ZİRVESİ...
A
a

Fildişi Sahili Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi ve beraberindeki heyet ile Eskişehir Tarım İl Müdürlüğünde geçtiğimiz Cuma günü tarımsal üretim ve işbirliği konulu bir görüşme gerçekleşti.

Gerçekleşen toplantıda Eskişehir tarımı, üretimi yapılan tarımsal ürünler hakkında sunum yapan İl Müdürü Gümüş önemli açıklamalarda bulundu. Eskişehir’in tarımsal ve hayvansal üretimdeki hasılasının geçtiğimiz yıla göre 11 kat artarak 6 buçuk milyar liraya ulaştığını söyleyen İl Müdürü Gümüş: “Eskişehir ülkemizde tarımsal ve hayvansal üretimde her geçen gün gelişmekte ve hasılası yükselmekte olan bir şehirdir. Roka ve Tere üretiminde Türkiye’de birinci, Kuşkonmaz ve Şekerpancarı üretiminde ikinci, Arpa üretiminde beşinci, Ayçiçeği üretiminde yedinci, Buğday üretiminde onuncu, Mısır üretiminde dokuzuncu sıradayız. Mikro klimaya sahip Sarıcakaya ve Mihalgazi ilçelerimizde yapılan örtü altı üretimiyle başta İstanbul olmak üzere birçok ilimize sebze gönderiyoruz. Çiftçilerimize %50 hibe ile tarımsal makine ve ekipman desteği yapmaktayız. Tohumluk üretiminde Türkiye’de yedinci sıradayız. Eskişehir’imizin gıda, tarım ve hayvancılık alanında gelişmesi için hazırladığımız projelerimizle tüm gayretimizle çalışıyoruz. Gerek Türkiye’de gerekse Fildişi Cumhuriyeti ile tarımsal projeler hazırlamak ve yürütmek için her zaman hazır olduğumuzu bilmenizi isterim. Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü adına sizlerle işbirliğinde bulunmaktan mutluluk duyarız” dedi.
Toplantıda hazır bulunan tarım makineleri firma yetkilileri Türkiye’de tarımsal makine tasarımı yapabilen üst seviyede iş gücünün olduğunu, tarımsal makine ve ekipman üretiminin son yıllarda pik yaptığını belirterek Fildişi Sahili ile ticaret yapmaktan memnun olacaklarını ifade ettiler. Burada yapılan tarımsal faaliyetlere yönelik ihtiyaç duyulan tarımsal makine ve ekipmanların detaylarının konuşulmasından sonra görüşmeler sona erdi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat