Europen 09 2022 Desktop

TARIMIN KURTULUŞ REÇETESİ ESKİŞEHİR’DEN

Gündem 21 Ekim 2022 15:55
Videoyu Aç TARIMIN KURTULUŞ REÇETESİ ESKİŞEHİR’DEN
A
a

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Tarım Gıda Etiği Derneği (TARGET) işbirliğiyle düzenlenen "Kuru Tarım, Yeniden!” başlıklı Uluslararası Sempozyum, düzenlenen görkemli bir törenle tamamlandı.

ÜRETİMİ SAĞLAMALIYIZ
Sempozyumun çok verimli geçtiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, “Maalesef ülkemiz artık kendini besleyemez hale gelmiştir. Cumhuriyet’in kuruluşundan sonraki dönemde Atatürk ve arkadaşlarının uyguladığı tarım politikalarının nasıl doğru sonuçlar ortaya koyduğunu iyi anlamamız lazım. Bu uygulamalardan bir tanesi de kuru tarımdır. Kuru tarım Atatürk’ün emriyle Eskişehir’den başlamıştır. Ali Numan Kıraç’ı; çiftçilere arazide nasıl kuru ziraat yapacaklarını öğretmesi için görevlendirmiştir. Böylelikle Eskişehir’de o yıllarda uygulanan tarım politikasıyla, bugünkü gıda sorununu aşabilmek için ‘kuru tarıma tekrar nasıl döneriz, yeniden tarımda üretimi nasıl artırırız, tarımda dışa bağımlılıktan nasıl kurtuluruz?’ sorularına bu sempozyumda cevaplar aradık. Tüm paydaşların ortak bir zeminde bir araya geldiği sempozyumun bütün bildirilerini, tebliğlerini de ilk fırsatta yayınlamaya çalışacağız." dedi.

AYAĞA KALDIRILACAK
Sempozyum, 1929’da Büyük Önder Atatürk’ün talimatı sonrası Ali Numan Kıraç öncülüğünde Eskişehir’de kurulan Kuru Tarım Araştırma İstasyonu ile kurumu tarımın yaygınlaştırılmasının yanı sıra, Türkiye ve dünyaya duyurulmasına vurgu yaptı. Sempozyumda, kuraklık ve iklim kriziyle birlikte ortaya çıkan gıda sorunu, işsizlik ve yoksulluğa karşı kuru tarımın yeniden ayağa kaldırılmasının önemli bir çözüm yolu olacağına dikkat çekildi. HM


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat