Europen 09 2022 Desktop

TEPEBAŞI’NDA BAYRAM HAVASI

Gündem 23 Ağustos 2022 18:07
Videoyu Aç TEPEBAŞI’NDA BAYRAM HAVASI
A
a

Tepebaşı Belediyesi imzaladığı 2 toplu sözleşme ile emekçilere bayram sevinci yaşattı. Belediye ve Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası ile belediye ve DİSK’e bağlı GENEL-İŞ Sendikası arasında toplu sözleşme imzalanırken işçilerin maaşlarında yüzde 71,51 ile 56,14 oranında artış yapıldı.

Tepebaşı Belediyesi ile Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası arasında yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başarıyla sonuçlandı. 113 kişinin yararlanacağı sözleşme kapsamında en düşük ücret yüzde 71,51 oranında artırılarak 8 bin 256’ya yükseltildi. Toplu sözleşme imza töreninde konuşan Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı böyle bir enflasyon dönemin en iyi toplu sözleşmelerden biri olduğunu söyleyerek, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’a teşekkür etti. Çağırıcı, “Toplu sözleşmemizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Biz sendikayız, bir köprüyüz.  Bu enflasyon döneminde değerlendirilecek en iyi toplu sözleşmelerden biri oldu. Bundan dolayı üyelerimiz, meslektaşlarım adına sizlere teşekkür ediyorum. Tekrar hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da maaşların ortalama yüzde 71,51 oranında artırıldığını söyleyerek tüm emekçilere hayırlı olmasını diledi.

YÜZDE 71,51 ARTIŞ YAPILDI
Ataç,” Bu birlikte olan bir başarıdır. Yıllardır yan yana çalışarak, bugüne kadar iş barışını sağlayarak bugünlere kadar geldik. Her zaman bu düşüncemiz, davranışımız sürecektir. Biz her zaman emeğin yanındayız. Maaşlar ortalama yüzde 71,51 oranında artırıldı. 6 aylık dönemlerde de maaş artışları asgari ücret artışının üzerinde belirlendi. 2023’ün ilk 6 ayı için asgari ücret artışı oranına ilave yüzde 5, ikinci dönemde yüzde 5, 2024’ün ilk 6 ayında yine asgari ücret oranına ilave yüzde 5 artış yapıldı. Ek kazançlar ortalama yüzde 37, 46 artırıldı. Ananızın hak sütü gibi helal olsun. Hayırlı olsun!” ifadelerini kullandı.

ÇOŞKULU TÖREN
Öte yandan Tepebaşı Belediyesi ile DİSK’e bağlı GENEL-İŞ Sendikası arasında düzenlenen toplu iş sözleşmesi imza altına alındı. Tepebaşı Belediyesi hizmet binası avlusunda düzenlenen imza törenine Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ve DİSK Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu’nun yanı sıra CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, GENEL-İŞ Sendikası Toplu Sözleşmeler Daire Başkanı Çetin Çalışkan, DİSK Eskişehir Bölge Temsilcisi ve GENEL-İŞ Şube Başkanı Günay Ayaz, belediye yöneticileri ve çalışanlar katıldı. Tepebaşı Belediyesi temizlik emekçilerinin oluşturduğu Eko Şov Ritim Grubu tarafından gerçekleştirilen konserin ardından törene geçildi. DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu ve sendikalılar, Başkan Ataç’a daima emeğin ve emekçinin destekçisi olduğu için teşekkür ederek yeni sözleşmenin hayırlı olmasını temenni etti. Başkan Ataç da Tepebaşı Belediyesi’nde en yüce değerin her zaman emek olduğunu kaydederek, sözleşme ile sağlanan hak kazanımlarının çalışanlara hayırlı olmasını diledi.

EN DÜŞÜK MAAŞ 7 BİN 674 TL
Konuşmaların ardından Ataç, Çerkezoğlu ve Çalışkan, toplu iş sözleşmesini alkışlar eşliğinde imzaladı. İmza altına alınan Toplu İş Sözleşmesi, 1 Temmuz 2022 ile 30 Haziran 2024 tarihleri arasını kapsayacak ve sözleşmeden 1.630 personel yararlanacak. Sözleşme içeriğinde ücretlerde ve sosyal haklarda önemli artışların yanı sıra iş güvencesini de barındırıyor. Sözleşme kapsamında en düşük personel ücreti 7 bin 674,43 TL olacak. Maaşlarda ortalama yüzde 56,14 oranında artırım sağlayan sözleşme kapsamında 6 aylık dönemlerde de maaş artışları, asgari ücret artışının üstünde belirlendi. 2023 yılının ilk altı ayı için asgari ücret artışına ilave yüzde 5, 2023 yılının ikinci yarısına yüzde 5, 2024 yılının ilk altı ayı için yine asgari ücret artışına ilave yüzde 5 artış yapıldı. Sözleşme ile personelin ek kazançları ortalama yüzde 137,46 oranında artırıldı. Yemek, yol, yakacak, çocuk parası, gıda yardımı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Ramazan ve Kurban Bayram yardımları, 1 Mayıs İşçi Bayramı yardımlarına yüzde 100’ü geçen oranda artışlar yapıldı. Personel çocuklarına verilen eğitim yardımlarında ise yüzde 189,04 oranında ortalama artış yapıldı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat