TEPEBAŞI TARIMSAL KALKINMA ZİRVESİ’NDE

Gündem 30 Eylül 2021 16:55
Videoyu Aç TEPEBAŞI TARIMSAL KALKINMA ZİRVESİ’NDE
A
a

Tepebaşı Belediyesi, CHP tarafından İstanbul’da düzenlenen CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi’ne katıldı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Tepebaşı Belediyesi üretimi ve üreticiyi destekleyen, kırsal kalkınmaya yönelik proje ve çalışmaları ile zirvede beğeni topladı. 
Tepebaşı Belediyesi, CHP tarafından İstanbul Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi’nde yer aldı.  “Tarımsal kalkınmada yeni politikalar, üretici odaklı çözümler” sloganı ile gerçekleştirilen zirveye CHP'li 160 belediyenin yanı sıra 300'ün üzerinde tarım kooperatifi katıldı. Belediye ve kooperatiflerin tarımsal ürünleri de fuar alanında sergilenirken, Tepebaşı Belediyesi de tarım ve hayvancılık alanında gerçekleştirdiği çalışmaları, kendisine ayrılan stantta tanıtıyor. Tarımda Güneş Enerjisiyle Sulama, kadın üreticilere çilek fidesi desteği, süt toplama merkezleri, Sakintepe Soğuk Hava Deposu, Kadın Üreticiler Ürün Satış Noktası ve Geleneksel Küçükbaş Çoban Festivali gibi tarımsal çalışmalarını Tarımsal Kalkınma Zirvesi’ne taşıyan Tepebaşı Belediyesi, katılımcıların beğenisini toplamayı başardı.

KIRSALIYLA KALKINAN TEPEBAŞI
Konu hakkında bir değerlendirmede bulunan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç da kırsal kalkınma amacı ile gerçekleştirilen çalışmalara değinerek, “Tepebaşı Belediyesi her zamanki gibi bu organizasyonda da yerini aldı. Hakikaten hem belediyeler hem de vatandaşlarımızdan büyük bir katılım söz konusu. Gerçekten bu son 20 yılda iktidarın tarımı önemsememesi, yanlış politikaları neticesinde, tarımdaki girdilerin de yükselmesi ile üreticilerimiz çok zor bir duruma geldi. Tepebaşı Belediyesi olarak biz küçük üreticimize odaklandık, onlara destek verebilmek adına çalışmalar yaptık. Mesela kadın üreticilerimize çilek fidesi desteğimiz oldu. İlk olarak 30 bin adet dağıtmıştık. Çok bereketli ürün alımları sağlandı. Kadın üreticilerimiz yetiştirdikleri çilekleri Eskişehir dışına bile gönderiyor. Çok kaliteli ürün elde ettiler. Ayrıca Kadın Üretici Ürün Satış Noktamız, 3 ayrı yerde hizmet veriyor. Sağladığımız destekler ile kırsal mahalle sakini kadınlarımız aile bütçelerine destek oluyor. Vatandaşlarımız da kaliteli ve doğal ürünlere ulaşmış oldu. Öte yandan Bütünşehir Yasası ile belediyemize geçen Sakintepe Soğuk Hava Deposu vardı. Sakintepe Soğuk Hava Deposu’nu küçük üreticilerimizin ücretsiz olarak hizmetine sunduk. Bu sayede ürünlerini muhafaza ederek koruyorlar. Şimdi bu merkezimizin soğutmada kullandığı elektriği kendisinin güneşten üretmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Bir de iki kırsal mahallemizde, Gündüzler ve Yakakayı’da güneş panelleri ile enerji üreterek hayvansal sulama sağlıyoruz. Güneş enerjisi ile yer altı suyunu çıkararak hayvanların susuz kalmasını önlemiş oluyoruz. Yine Geleneksel Küçükbaş Çoban Festivali gibi etkinliklerimizi de burada tanıtıyoruz. Tepebaşı Belediyesi olarak gerek tarım gerekse hayvancılığın önemini çok iyi biliyoruz. Bu önem doğrultusunda üreticilerimize destek olmaya, kırsal kalkınmaya katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN BAŞKAN ATAÇ’A TEBRİK
Açılış töreninin ardından stantları dolaşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte Tepebaşı Belediyesi’nin standını ziyaret etti. Başkan Ataç’tan kırsal kalkınma ve üreticiyi destekleyici projeleri hakkında bilgiler alan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Başkan Ataç’ı başarılı çalışmalarından ötürü tebrik etti. Tepebaşı Belediye Meclis üyeleri de zirvenin açılış törenine katılırken, CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi, 2 Ekim tarihine kadar devam edecek. HM


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat