TOPRAK USTA ELLERDE SANATA DÖNÜŞÜYOR

Gündem 23 Aralık 2021 20:58
Videoyu Aç TOPRAK USTA ELLERDE SANATA DÖNÜŞÜYOR
A
a

Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı Kınık köyünde çömlekçilik sanatı öne çıkıyor. Bilecik’in tanıtımına çömleğiyle katkı sağlayan Kınık köyünde toprak usta ellerde sanata dönüşüyor. Fakat çömlekçiler özellikle elektrikli fırınlarda çalıştıkları için faturalardan dolayı dert yanıyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
GELENEKLERİ YAŞATIYORLAR
Bilecik’te kaybolmaya yüz tutmuş meslekler yaşatılmaya devam ediyor. Pazaryeri İlçesine bağlı Kınık köyünde tam 145 yıldır çömlekçilik yapılıyor. Bulgaristan’dan Kınık’a kadar gelen çömlekçilik sanatı yıllara meydan okuyor. Kınık’ta Hünerli eller toprağa şekil vererek birbirinden özel eserler ortaya çıkarıyor. Kınık Köyünde 35 yıldır çömlekçilik yapan ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanına sahip olan çömlek ustası Emin Aslan eskiye nazaran çömlekçilik sanatının sürdürülmesinde atölyelerin azaldığını söyledi. Özellikle sorunlardan bahseden Emin Aslan maliyetlerin her geçen gün arttığına dikkat çekti.

FATURALAR AĞIR GELİYOR
Elektrikli fırınlarda çalıştıklarını belirten Aslan faturalardan dolayı dert yanarak, “Eskiden sadece birkaç çeşit ürün oluyordu, şu an ürün yelpazesi biraz genişledi ama bu defada üretim çok sıkıntıya girmeye başladı. Maliyetler çok arttı yani biz zaten el sanatı yapıyor ve zor zahmet ayakta durmaya çalışıyoruz. Eskiden bu köyde 70-80 tane atölye vardı hemen hemen her evde ve şuan elle yapan saysanız 4-5 atölye anca çıkar, çünkü usta yetişmiyor. Maliyetlerimiz çok yüksek, dışarılarla rekabet edemiyoruz çünkü bizdeki sıkıntı dışarıdaki doğalgazlı fırında adam bizim maliyetin yarısı kadar ürün pişiriyor. Biz burada elektrikli fırınlarla ürünlerle ürün pişirmeye çalışıyoruz, bu da bize çok maliyetli geliyor. Buranın tanıtımının daha fazla olması gerekiyor. Doğalgaz gelmesini istiyoruz. Bununla ilgili Enerji Bakanımız ile görüşmüştük. Umarım bir an önce çözülür de biz de rahatlarız” diye konuştu.1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir