TOPUK DİKENİNE BASINCI AZALTIN

Gündem 9 Haziran 2022 14:00
Videoyu Aç TOPUK DİKENİNE BASINCI AZALTIN
A
a

Eskişehir Fizyomer Terapia Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Berrin Akpınar, topuk dikeni rahatsızlığının çok şiddetli ağrılara yol açtığını belirterek, “Konforlu ve uygun ayakkabılar topuk dikenine basıncı azaltır” dedi.

HABERDAR DEĞİLLER
Topuk dikeninin topuğun alt kısmında ayağın kavisine doğru yönlenen kemik büyümesi olduğunu belirten Uzm. Dr. Berrin Akpınar, topuk dikeni olan bazı kişilerin bu rahatsızlığın varlığından bile haberdar olmazken bazılarının ise her adımda gittikçe artan ciddi ağrı çektiğini dile getirdi. Rahatsızlığın tedavisinde pek çok farklı yöntemin bulunduğunu kaydeden Akpınar, bunlardan birinin soğuk uygulama tedavisi olduğunu ifade etti. Soğuk uygulama yönteminin topuk dokusunda rahatlamaya büyük etki yaptığını vurgulayan Akpınar, “Buzlukta dondurularak kullanılan jel soğuk paketler ağrıyı azaltır. Ayrıca kriyoterapi denilen sıvı nitrojenin havayı çok düşük derecelere kadar soğutarak uygulandığı yöntemle hem ağrı azaltılabilir hem de yangı yatıştırılabilir ki rahatlatıcı etki yanında bu tedavinin iyileştirici etkisi olduğu anlamına da gelir” dedi.

Ayakkabı modifikasyonları ve ortezlerin de başka bir tedavi yöntemi olduğunu kaydeden Akpınar, bu tedavinin içeriği hakkında ise şu bilgileri verdi: “Konforlu ve uygun ayakkabılar topuk dikenine basıncı azaltır. Ayakkabının topuğu kavrayan arka kısmı topuğu sıkı desteklemelidir. Ayakkabı ayak büküldüğü zaman bir miktar direnci olan kademeli katlantıya sahip olmalıdır. Ayakkabının topuk kısmı hafifçe yükseltilirse ağrılı topuktan bir miktar basınç azaltılabilir. Ayakkabının içine koyulacak bir takım ortezler de kullanılabilir. Bu ortezler ayağın yuvarlanmasını engelleyerek ekstra topuk desteği sağlarlar ve hastaya özel dizayn edilirler.” İHA


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat