Europen 09 2022 Desktop

TÖRE’YE 5 AY HAPİS!

Gündem 17 Mart 2023 11:00
Videoyu Aç TÖRE’YE 5 AY HAPİS!
A
a

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü yaptığı dönemde ‘mobbing yaptığı personelin ölümüne neden olduğu’ iddiasıyla açılan davada, 'görevi kötüye kullanmak' suçundan 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
8 Eylül 2020’de kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüdayi Baş’ın ölümü sonrası dönemin İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre hakkında iddialar ortaya atılmıştı. Töre’nin enstitüye sınavla alınacak kişilerin listesinde usulsüzlük yapmadığı için Baş'ı istifaya zorladığı öne sürülmüştü. Sınava ilişkin inceleme başlatılırken, İl Milli Eğitim Müdürü Töre hakkında ‘taksirle ölüme sebebiyet vermek’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulmuştu. Haziran 2021'de görevden alınan Töre, 11 Nisan 2022'de Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü olarak atanmıştı. Geçtiğimiz yıl Töre ile birlikte Baş'a baskı uyguladığı iddia edilen dönemin Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü Soner Kaya ve Menteşe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Muhammer Cihan hakkında ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan dava açılmıştı. Muğla 4. Asliye Mahkemesi, Pervin Töre’ye 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Takdir indirimiyle bu cezayı 5 aya indiren mahkeme, Töre’nin sabıkasız oluşu ve yeniden suç işlemeyeceği yönündeki kanaati nedeniyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Mahkeme Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü Soner Kaya ve Menteşe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Muhammer Cihan için ise beraat kararı verdi.

İTİRAZ EDECEK
Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Perin Töre hakkında açılan dava ve çıkan haberlere ilişkin ES TV Genel Yayın Yönetmeni Şener Çetin’e konuştu. Töre konuyla ilgili kesinleşen bir şey olmadığını, hukuk sürecinin devam ettiğini ve karar kendine tebliğ edildiğinde itiraz sürecine başlayacağını dile getirdi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat