Europen 09 2022 Desktop

TÜBİTAK 3005 PROJESİ KABUL EDİLDİ

Gündem 2 Şubat 2023 14:01
Videoyu Aç TÜBİTAK 3005 PROJESİ KABUL EDİLDİ
A
a

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 3005 Sosyal ve Beşerî Bilimlerde Yenilikçi Çözümler Araştırma Destek Programı kapsamında Anadolu Üniversitesinin projesi kabul edildi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
“Türkiye’de Eğitim Haberciliği ve Eğitim Haberciliğinin Geliştirilmesi” başlıklı proje Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi (İBF) Gazetecilik Bölümü tarafından yürütülecek.

TECRÜBELİ KİŞİLERLE GÖRÜŞÜLECEK
Eğitim haberciliğinin bir haber türü olarak uygulanabilmesinin önünün açılacağı ve eğitim haberciliği konusunda uzmanlaşmak isteyen kişiler için teşvik edici eğitim materyallerinin üretileceği “Türkiye’de Eğitim Haberciliği ve Eğitim Haberciliğinin Geliştirilmesi” başlıklı projenin ayrıntılarına dair İBF öğretim üyesi ve proje yürütücüsü Doç. Dr. Alaaddin F. Paksoy şunları aktardı: “Araştırmanın metodolojik çerçevesi 2 yöntem üzerine kurulacak. Öncelikle eğitimle ilgili yayımlanan haberler ve köşe yazıları içerik analizi tekniğiyle çözümlenecek sonrasında ise fenomenolojik yaklaşım kullanılarak, eğitim haberciliğini doğrudan deneyimlemiş veya halen deneyimlemekte olan gazetecilerle derinlemesine görüşmeler yapılacak.”

LİSANS DERS İÇERİĞİ OLUŞTURULACAK
Gazetecilik alanındaki araştırmalara bakıldığında farklı haber türlerinde uzmanlaşma konusunda eğitim haberciliği alanının yeterli akademik birikim üzerine inşa edilmediğinin altını çizen Doç Dr. Paksoy “Bu proje eğitim haberciliği konusuna ilgi duyan, bu konuda kendini geliştirmek isteyen gazeteci adaylarının ve eğitim bilimi disiplininde lisans eğitimi alan öğrencilerin ihtiyaç duyduğu ders içeriği ve ders kaynaklarının oluşturulmasını hedeflemekte. Türkçe dilinde bu konuda bir ders kitabının ilk kez yayımlanacak olması ve öğrenme materyalleri dahil olmak üzere bir ders içeriğinin hazırlanmasının hedeflenmesi bu projenin öne çıkan somut çıktılarını oluşturmakta.” şeklinde konuştu.  HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat