Europen 09 2022 Desktop

TURİST SAYISI SEVİNDİRİYOR

Gündem 31 Ekim 2022 17:50
Videoyu Aç TURİST SAYISI SEVİNDİRİYOR
A
a

Son dönemde Bulgaristan’dan gelen turist sayısında artış olduğunu söyleyen Eskişehir Kasaplar ve Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen, “Bu da bizi sevindiriyor. Oteller dolup taşıyor. Esnafımız bir nebze de olsa bundan yararlanıyor” dedi.

BULGARİSTAN’DAN GELİYORLAR
Eskişehir Kasaplar ve Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen, artan enerji maliyetlerinden ötürü esnafın zor bir kış geçireceğini belirtti. Son günlerde Eskişehir’e Bulgaristan’dan çok fazla turistin geldiğine dikkat çeken Bilen, turistlerin bir nebze de olsa esnafı rahatlattığını ifade etti. Bilen, “Son zamanlarda Eskieşhirimize artarak gelen turist sayısı biraz sevindirmeye başladı bizleri. Son günlerde Bulgaristan kökenli turistler Eskişehir’i çok sıkça ziyaret etmeye başladı. Bu da bizi sevindiriyor. Oteller dolup taşıyor. Esnafımız bir nebze de olsa bundan yararlanıyor. Eğlence sektörü ona keza bundan payını alıyor. Bu da bizi sevindiriyor. Turist rehberlerine burada çok iş düşüyor. Adil bir dağılım yani belirli mekanlara değil de daha geniş bir yelpazeye yaymaları gerekiyor. Böylece tüm esnaf bundan yararlanmış olacak. Bu nedenle mutluyuz, umutluyuz. Biraz daha iyi çalışma yapmamız lazım bunlarla ilgili olarak” diye konuştu.

İTİLAFA DÜŞMEYE BAŞLADILAR
Mülk sahibiyle işletmecilerin kira fiyatları nedeniyle itilafa düştüğünü de söyleyen Bilen, “Enerji fiyatlarında KDV indirimi bekliyoruz. Son zamanlarda temel tüketim maddelerinde KDV oranı yüzde 8’den yüzde 1’e düştü. Maalesef bu bizim sektörümüze yansıtılmadı. Dolayısıyla bizler satın almada yüzde 1 KDV ile alıyoruz, yüzde 8 KDV ile çıkış yapıyoruz. Dolayısıyla aradaki yüzde 7 farkı bize yük olarak kaldı. Biz buna çözüm bulunmasını istiyoruz. Son zamanlarda artan enerji fiyatlarına karşı doların yükselmesiyle kiralar da yükseldi. Buna ilişkin de sıkıntılarımız var. Mülk sahipleriyle işletmeciler itilafa düşmeye başladılar. Bununla ilgili acil bir arabulucuya ihtiyaç var. Çünkü kiralar yarı yarıyadan fazla arttı. Kira stopajları var. Bunu işletmeciler ödememeli. Kirayı kim alıyorsa o ödemeli” şeklinde konuştu.  HM

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat