TÜRKİYE’Yİ KARA LİSTEYE SOKAR

Gündem 18 Mart 2022 16:20
Videoyu Aç TÜRKİYE’Yİ KARA LİSTEYE SOKAR
A
a

TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Meclis’te Ukrayna krizi üzerine yaptığı konuşmada Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından yeni bir dünya düzeninin şekillenmeye başladığına dikkat çekerek çağrı yaptı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Çakırözer, “Bir yanda asker-sivil ayrımı gözetmeksizin hastaneleri, okulları, tiyatroları bombalayan Putin ve destekçisi otoriter rejimler, diğer yanda demokrasi ve hukuk değerlerinden, özgürlüklerden yana Batı dünyası. Bu düzende uzun süredir birbirinden uzaklaşmış olan Türkiye ile Batı kurumlarının yeniden iyi ve güçlü ilişkiler içine girmesinin önü açılabilir” dedi. Çakırözer, “Burada Türkiye olarak bize düşen ödevler de var. Bugün siz iktidarsınız, yarın biz oluruz, başkası olur. Batı dünyasının gitmekte olduğu yönü doğru okumalı, bir an önce insan hakları, özgürlükler, demokrasi gibi sıkıntılı alanlarda sorunlarımızı aşmalıyız. Avrupa'da insan haklarının korunması için kurulmuş Avrupa Konseyi’nde yaptırım süreci başlatılmış bir ülke ayıbından derhâl çıkmalıyız. Hukuk devleti ve demokrasi yönünde eksiklerimizi tamamlamalıyız ama bunu tek adam yönetiminin güçler ayrılığını, bağımsız yargıyı, denge denetlemeyi yok eden hukuksuzluklarında ısrar ederek yapamayız” dedi. 

ÇAĞRIDA BULUNDU
Avrupa Birliği ve diğer uluslararası örgütler ile ABD’nin başını çektiği pek çok ülkenin  Rusya lideri Putin ve yakın çevresindeki yönetici ve oligarklara uyguladığı yaptırımları da gündeme getiren Çakırözer, yaptırım uygulanan isimlerin bazılarının Türkiye’de görülmesinin kaygı verici olduğunu söyledi. HM
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir