Europen 09 2022 Desktop

UĞUR MUMCU UNUTULMADI

Gündem 24 Ocak 2023 17:09
Videoyu Aç UĞUR MUMCU UNUTULMADI
A
a

Odunpazarı Belediyesi, 24 Ocak 1993'te Ankara'daki evinin önünde otomobiline yerleştirilen bombanın infilak etmesiyle hayatını kaybeden gazeteci ve yazar Uğur Mumcu’yu unutmadı.

ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ
30 yıl önce katledilen Uğur Mumcu için bombalı suikasta uğradığı “06 YR 245” plakalı aracının bulunduğu Uğur Mumcu Parkı’nda anma töreni düzenlendi. Anma töreninde konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Uğur Mumcu’nun katillerinin aradan geçen 30 yıla rağmen bulanamadığına dikkat çekti. Başkan Kurt, “Eğer Uğur Mumcu cinayeti çözülseydi; Türkiye’de hukuk devleti otururdu. Ondan sonra da siyasi bir cinayet olmazdı. O cinayet çözülmediği için de arkasından başka cinayetler geldi, onlar da çözülmedi” dedi. 

AĞIT YAKTILAR
Anma törenine Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar’ın yanı sıra çok sayıda gazeteci ve vatandaş katıldı. Anma töreninde, törene katılanlar Uğur Mumcu’nun saldırıya uğradığı “06 YR 245” plakalı aracının sergilendiği kaideye kırmızı karanfil bırakarak, barış güvercini uçurdu. Törende Odunpazarı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü sanatçıları Aydın Ünal ve Gönül Onar “Uğurlar Olsun” ağıtını söyledi. Anmaya katılanlar Onar tarafından seslendirilen ağıta hep birlikte eşlik etti. Odunpazarı Belediye Tiyatrosu’ndan Abdullah Çiftçi ve Batuhan Baysu ise Mumcu tarafından yazılan metinlerden alıntılar okudu. 

DEMOKRASİYE İNANMAK ZORUNDAYIZ
Törende konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Uğur Mumcu’nun katillerinin aradan geçen 30 yıla rağmen bulanamadığına dikkat çekti. Uğur Mumcu için 30 yıldır anma törenleri düzenlendiğini kaydeden Başkan Kurt, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Uğur Mumcu’yu unutmamaya, unutturmamaya çalışıyoruz. Şuna eminim halkımız da Uğur Mumcu’yu unutmadı ve unutmayacak. Uğur Mumcu, 40 yıl önce bugünü yazıyor. Biz hala aynı sorunları yaşıyoruz. Uğur Mumcu cinayeti çözümlenmediği için ondan sonra gelenler öldü. Uğur Mumcu cinayeti çözülmediği için Gaffar Okkan öldü. Gaffar Okkan cinayeti çözülmediği için Sinan Ateş öldü. Bunu hepimizin bilmesi gerek. Hukuk herkese lazımdır, herkese lazım olacaktır. Anayasaya bağlılık, sadakat üzerine yemin edenler, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın değiştirilemez maddelerinden biri “Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti” olduğumuzdur. Bu madde, demokrasi ve laiklik ile ilgili, hukuk devletinin dışında hayaller kurmak, anayasaya aykırıdır. Anayasaya yapılan yemine aykırıdır.”

HERKES ANAYASAYA SAHİP ÇIKSIN
“Anayasa herkes için geçerli” diyen Başkan Kazım Kurt, “ Şimdi Anayasanın 101’inci maddesini bütün Türkiye’nin ve dünyanın çok iyi okuması lazım. ‘Bir  kimse, ancak 2 kere Cumhurbaşkanı seçilebilir’ diyor. Anayasaya sadakat üzerine yemin eden herkesin, bu maddeye sahip çıkması gerekiyor. Bunun aksine bir davranıştan hiç kimse mağdur olmaz. Hiç kimseye de göz göre göre anayasayı kimseye çiğnetmemeliyiz. Önümüzde 4 ay sonra bir seçim var. Bu seçimde aday olmak isteyen herkes için Anayasa geçerlidir. Anayasada ve Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu’nda ne yazıyorsa benim için de Ahmet Bey, Mehmet Bey için de Recep Bey için de geçerlidir. Bunun aksine bir davranışı asla kabul edemeyiz. O nedenle bugün ki anmada, Uğur Mumcu’nun yazdıklarını güncelleyerek tekrarlamalıyız. O cinayet, çözülseydi; Türkiye’de hukuk devleti otururdu. Ondan sonra da siyasi bir cinayet olmazdı. O cinayet çözülmediği için de arkasından başka cinayetler geldi, onlar da çözülmedi. Demek ki burada bir sıkıntı var. Bu sıkıntı da halkımızın aleyhinedir. Halkın aleyhine olan her şeye karşı çıkmak, bizim boynumuzun borcudur. Biz bu halkın çocuklarıyız. Bu halkın vergilerinden artan paralarla okumuş, sınavlar geçmiş, iş kurmuş ve halka karşı borcunu ödemek zorunda olan insanlarız. O zaman, borcumuzu ödeyinceye kadar mücadele etmeliyiz. Gözünün üstünde kaşın var deme lüksümüz yok. Birlikte olmalı, birlikte hareket etmeliyiz. Kürdü, Türkü, Lazı, Çerkezi, Alevisi, Sünnisi yok.   Ya demokrasi ya da karşısı. Bu bilinçle Uğur Mumcu’yu anmalıyız. Bu anma ile gelecekte Uğur Mumcu cinayetinin davası çözümlenebilir, aksi takdirde daha çok cinayetler olur. Bu nedenle demokrasiye, hukuka, sosyal devlete, laik devlete inanmak zorundayız. Bu duygularla Uğur Mumcu’yu anıyorum. Unutmuyorum ve unutturmuyorum.” diye konuştu.

SAFLARI SIKLAŞTIRMALIYIZ
Anma töreninde konuşma yapan bir diğer isim de CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel, “Uğur Mumcu’nun da arzu ettiği gibi Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmalıyız. Uğur Mumcu, halkına güvenen gerçek bir demokrattı. Siyasi İslamın para ilişkilerini, çok iyi bir biçimde takip etmiş ve yazıları ile toplumun önüne koymuştu. Cumhuriyetimizin 100 yılını kutlarken, demokrasi ile taçlandırmak bize Uğur Mumcu’nun vasiyetidir..”
Konuşmaların ardından, törene katılanlar Uğur Mumcu’nun saldırıya uğradığı “06 YR 245” plakalı aracının sergilendiği kaideye kırmızı karanfil bırakarak, barış güvercini uçurdu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat