Europen 09 2022 Desktop

ULU CAMİİ’YE UNESCO MÜJDESİ

Gündem 15 Mart 2023 11:18
Videoyu Aç ULU CAMİİ’YE UNESCO MÜJDESİ
A
a

UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'ne 2016 yılında kalıcı olarak girmeye aday olan Sivrihisar Ulu Camii hakkında açıklamada bulunan Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, ”Önümüzdeki aylar içinde kalıcı listede yerini almış olacak” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün Anadolu'daki ahşap tavanlı ve ahşap destekli camilerin UNESCO Dünya Mirası adaylık çalışmalarında evrensel değerlere sahip yapıları tüm dünyaya tanıtmak ve korunmalarını sağlayarak gelecek nesillere aktarılması adına çalışma başlatmıştı. Yapılan çalışmada 2016 yılında UNESCO geçici listesine giren Sivrihisar Ulu Cami UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne aday gösterildi. 1274 yılında Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin müritlerinden Emineddin Mikail tarafından yaptırılan Ulu Cami, 67 direği ile Türkiye'nin en büyük ahşap direkli camisi olma özelliğini taşıyor.

KALICI LİSTEDE YER ALACAK
Sivrihisar Ulu Camii'nin restore edilmesiyle hem yerli hem de yabancı turistlerden beğeni alan 800 yıllık yapı 2016 yılında UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'ne kalıcı olarak girmeye aday oldu. 8 asırlık yapının önümüzdeki aylarda kalıcı listede yerini alacağını belirten Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, “Ulu Camii, Selçuklu döneminden kalan bir camimiz. 800 yıllık bir cami ve Selçuklu'nun büyük mimarilerinden oluşan dünyaya mal olmuş bir camidir. Bu camiyi biz 2016 yılında UNESCO geçici listesine aldırmıştık. Şimdi de kalıcı listeye aday gösterildi. İnşallah önümüzdeki aylar içinde kalıcı listede yerini almış olacak” şeklinde konuştu. İHA


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat