ÜRETİM KÖPRÜSÜ!

Gündem 22 Haziran 2022 18:05
Videoyu Aç ÜRETİM KÖPRÜSÜ!
A
a

Daha önceki yıllarda 8 ayrı ülkenin 9 kenti ile kardeş şehir ilişkisi kuran Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, ABD Michigan eyaletinin başkenti Lansing şehri ile kardeş şehir olmaya hazırlanıyor.

Kardeş şehir ilişkilerinde kültürler arası iletişimi geliştirmek, farklı şehirlerin kurum ve kuruşları arasında köprü vazifesi görmek, eğitim, ticaret, sanayi, sağlık, sanat gibi alanlarda işbirliği yapmak amacı taşıyan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, bu kez de Lansing için kolları sıvadı. Michigan Eyalet Üniversitesine ev sahipliği yapan ve endüstriyel olarak oldukça gelişmiş Lansing şehri ile kardeş şehir olma yolunda şehrin dinamiklerini bir araya getirerek ön toplantı gerçekleştirdi. Sanayi ve ticaret, eğitim, kültür sanat alanları üzerinde yoğunlaşılarak gerçekleştirilen toplantıya Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Detroit Türk Fahri Başkonsolosu Nurten Ural, Teknolojik Dizayn Platformu Ortağı ve Güzel İşler Derneği Başkanı Sercan Duygan, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli,  Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Eskişehir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Emre Demir Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alper Çubuk, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce ve belediye bürokratları katıldı. 
Uzun yıllardır ABD’de yaşayan ve Detroit Fahri Başkonsolosluğu görevini sürdüren Nurten Ural’ın girişimleriyle başlayan ortaklık projesi için gerçekleştirilen toplantıda, Fahri Başkonsolos, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e,  Lansing Belediye Başkanı Andy Schor’un, Eskişehir ile Lansing şehirleri arasında kurulacak kardeş şehir ilişkisinden duyduğu mutluluğu ifade ettiği mektubunu da iletti.  Başkan Büyükerşen, Lansing Belediye Başkanı ve delegasyonunun önümüzdeki aylarda Eskişehir’e ziyarette bulunacak olmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.. Farklı ülkelerdeki şehirlerle verimli kardeş şehir ilişkileri kurmayı oldukça önemsediğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “İlk kardeş şehrimiz 1995 yılında Tataristan’ın Kazan şehri oldu. Daha sonra Paju(Güney Kore), Changzhou(Çin), Linz(Avusturya), Frankfurt(Almanya), Saint-Josse-ten-Noode(Belçika), Cluj Napoca(Romanya), Girne ve Lefkoşa(Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) ile kardeş şehir protokolleri imzaladık. Bu sayede birçok farklı kültürü tanıma ve hem Eskişehir’i hem de Türk kültürünü de tanıtma fırsatı yakaladık. İlerleyen süreçte ABD’nin Lansing şehri ile kardeş şehir olacak olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu dostluk ilişkilerinin şehrimize sanayi, eğitim ve kültür sanat alanlarında büyük katkısı olacağına inancım tam” dedi. HM
ÜRETİME ODAKLANACAĞIZ
Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri Detroit Fahri Başkonsolosu Nurten Ural ve beraberindeki heyet Eskişehir Sanayi Odası’nı (ESO) ziyaret etti ve ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, Yönetim Kurulu Üyesi Gürhan Albayrak ve ESO Üyesi firmalarla bir araya geldi. Eskişehir Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen görüşmede Eskişehir ve Michigan eyaletinin başkenti Lansing arasında kurulması planlanan kardeş şehir ilişkilerine yönelik yapılabilecekler değerlendirdi.

İŞ BİRLİĞİ YAPACAĞIZ
Toplantı sonrası konuşan Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Sayın Fahri Başkonsolosumuz ile yaptığımız istişareler sonrası Eskişehir ve Lansing arasında ciddi bir benzerlik olduğunu, olası iş birliklerinin gerçekleştirilebileceğini düşünüyoruz. Özellikle otomotiv ve mobilite alanında öne çıkan kentte, mobilitenin varlığı bize ileri teknoloji dolayısıyla havacılık, raylı sistemler ve bilişim sektörlerinde işbirliği imkanı sunuyor. Eskişehir, ekonomik ve üretim potansiyeli ile çeşitli alanlarda Türkiye’nin lokomotif kentlerinin başında geliyor. Bu dinamizm Eskişehir ve Lansing arasında ticari köprülerin kurulmasına vesile olacaktır. Sayın Ural’ın ziyaretleri için teşekkür ederim. Uluslararası işbirliği sağlamada bir kapı aralanmış oldu” dedi.

ÖNEMLİ KAZANIM
Michigan eyaletinin ABD’nin en büyük üretim merkezlerinden biri olduğuna değinen Nurten Ural ise, “Lansing bir başkent ve yüksek üretim potansiyeline sahip, Eskişehir ile benzer özellikler taşıyor. Özellikle mobilite, otomotiv, beyaz eşya, tarım ve eğitim alanlarında ciddi anlamda güçlü. Bölgeye Google ve Ford’un büyük yatırımları var. Şehirde yıllık mobiliti yatırımları da 123 milyar dolar civarında. Eskişehir ve Lansing’in iki kardeş şehir olması her iki taraf için de önemli kazanımlar sağlayacaktır” diye konuştu. HM


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat