UYDU KİRALARI TÜRK LİRASI OLARAK ALINSIN

Gündem 19 Ocak 2022 16:12
Videoyu Aç UYDU KİRALARI TÜRK LİRASI OLARAK ALINSIN
A
a

Uydu kiralarının dolar üzerinden alınması ve yerel ve yaygın televizyonlara aynı oranların uygulanmasını dile getiren CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in önerisine AK Parti ve MHP milletvekilleri de destek verdi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
TOPLANTIDA SORUNLARI DİLE GETİRDİLER
TÜRKSAT KİT Alt Komisyon Toplantısı’nda uydu kiralarının yüksekliğini dile getiren CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in önerisine AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, AK Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu ve MHP Ankara Milletvekili Mevlüt Karakaya da destek verdi. AKP ve MHP milletvekilleri, uydu kiralarının TL’ye çevrilerek düşürülmesi ve yerel televizyonlara pozitif ayrımcılık yapılması noktasında TÜRKSAT Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok’a çağrıda bulundu. TÜRKSAT Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yüksek, TÜRKSAT Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok ve TÜRKSAT üst düzey yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen KİT Alt Komisyonu toplantısında konuşan Sertel, yerel televizyonların kentlerin gözü, kulağı, sesi olduğuna dikkat çekerek desteklenmesini istedi.

YEREL TELEVİZYONLAR KENTİN SESİ
Uydudan yayın yapan televizyonların çok zor durumda olduğunu vurgulayan CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, şunları söyledi: “Türk Lirasının değer olarak kabul görmesi için Türk Lirası üzerinden sözleşme yapılması gerekirken TÜRKSAT’ın dolar üzerindeki sabit bakış açısı ve dolardan vazgeçmemesi doğru değil. Yerel televizyonlar yayına çıktıkları kentlerin sesidir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar da uyduya çıkan yerel televizyonlar üzerinden kentleriyle ilgili haber alıyorlar. Doları 9 lirada sabitlediniz ama yeterli değil. Yaygın olarak yayın yapan televizyon ile yerelde yayın yapan televizyondan aynı kiranın alınması da doğru değil. Bir süre önce yerel televizyon sahipleri tarafından kurulan TVSen, Ankara’da Saray’ın karşısında toplantı yaptı ve uydu kiralarının yüksekliğini dile getirdi. O toplantıya ben de katılarak destek verdim.”

DESTEKLERİMİZ DEVAM EDECEK

Komisyon üyelerinin bu konudaki ortak taleplerinin ardından söz alan TÜRKSAT Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok ise “Yerel kanal ve yaygın kanal ayrımı RTÜK lisanslamasında yapılamadığı için biz de bir adım atamıyoruz. Ancak yerel televizyonlara destek olmak her zaman bizim en önemli gündem maddelerimizden biri. Şu ana kadar önemli çalışmalar yaptık bundan sonra da bu şekilde devam edeceğiz. Yeni çözümler bulma konusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yerel kanallarımıza desteklerimiz devam edecek” dedi. TÜRKSAT Genel Müdürü Ertok, döviz kurunu sabitlemenin yanında daha düşük ücretli Mpeg4 formatı oluşturarak birçok televizyonun kapanmasını önlediklerini söyledi. Ertok, Kasım ayında da belli bir limitin altındaki Uplink ücretinde de bin dolar indirim yaptıklarını açıkladı. HM


 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir