Europen 09 2022 Desktop

VATANDAŞ DA BİZDE ZAMLARDAN BIKTIK

Gündem 23 Eylül 2022 17:11
Videoyu Aç VATANDAŞ DA BİZDE ZAMLARDAN BIKTIK
A
a

Yunus Emre Halk Çarşısı esnafları ürünlere sürekli zam geldiğini, geçen sene 500 lira olan bir montun fiyatının bu yıl 900 lira civarına yükseleceğini söyledi. Buna rağmen kış sezonundan umutlu olduklarını ifade eden esnaflar, “Ucuz satmaya çalışıyoruz. Herkes karından veriyor” dedi.

ÜRÜNLER ZAMLI GELİYOR
Yunus Emre Halk Çarşısı Sosyal Yardımlaşma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Fevzi Veysel, esnafın durumunu anlattı. Ürünlere sürekli zam geldiğini kaydeden Veysel, “Ürünlerde mecbur yenisini almamız gerekiyor ve her aldığımız ürün maalesef zamlı geliyor. Haftada, 15 günde sürekli zam geliyor. Önceden 2-3 lira gibiydi, şimdi 15-20 lira. En büyük sıkıntımız orada. Ama hala ucuz satmaya çalışıyoruz. Herkes karından veriyor. Kimisi eleman çalıştırmıyor, herkes kendisi çalışmaya başladı maliyetler düşsün diye” dedi. Yeni sezondan umutlu olduklarını söyleyen Veysel, “Kurumsal firmalar başladı, biz geziyoruz işimiz gereği. Fiyatlar çok afaki. Tam yarı yarıya çoğu üründe. O yüzden çok çok umutluyuz. Ay sonunda tam anlamıyla ürünler teslim olmuş olacak, uygun fiyata hizmet vermiş olacağız” ifadelerini kullandı.

İHTİYAÇ FAZLASINI ALMIYORLAR
Vatandaşı mağdur etmemek adına ürünleri eski fiyattan satmaya çalıştıklarını vurgulayan Veysel, “Vatandaşın kimisi artık koyuvermiş… Kimisi itiraz etme modunda. Biz de zam yapıyoruz ama nasıl yapıyoruz, 2 kere zam gelince biz ancak koyuyoruz. Eski fiyata satmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Bu kış fiyatların 2-2 buçuk katına çıkacağını söyleyen Veysel, “Geçtiğimiz yılla kıyaslarsak 100 liralık ürün 230 lira gibi oldu. Allah’tan gıda gibi 7-8 katına çıkmadı diyoruz, kendimizi öyle avutuyoruz. Geçen sene 500 liraya aldıkları bir mont bu sene 900 lira maalesef” dedi. Esnaflardan Murat Fors ise fiyat artışları nedeniyle müşterilerin zorlandığını ifade etti. Fors, “Geçen seneye oranla yaklaşık yüzde 100 artıştan daha fazlası var. Yeni sezondan umutluyuz ama rakamlar biraz daha düşük olsa daha iyi olacak. Vatandaş almaya çalışıyor. İhtiyacını alıyor, ihtiyaç fazlasını almıyor” ifadelerini kullandı. HM

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat