YABAN HAYVANLARI GÜVENDE

Gündem 27 Aralık 2021 17:58
Videoyu Aç YABAN HAYVANLARI GÜVENDE
A
a

Doğa Koruma ve Milli Parklar Bilecik Şube Müdürlüğü Ekipleri zorlu kış koşullarında beslenme sorunu yaşayan yaban hayvanları için yemleme yapıyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Soğuk hava ve etkili kar yağışı yaban hayvanlarının yaşamını daha da zorlaştırıyor. Beslenme konusunda büyük sıkıntı yaşayan yaban hayvanları için Doğa Koruma ve Milli Parklar Bilecik Şube Müdürlüğü ekipleri seferber oldu. Bilecik’e bağlı belirlenen noktalarda ekipler büyük bir mücadele örneği sergileyerek yaban hayvanlarına hayat oluyor. Ekipler araçlarla 1500-1600 rakımlı ormanlık alanlara kadar ilerleyerek yaban hayvanlarının izlerini sürüyor. İzlerin yoğun olduğu alanlarda yemleme yapılıyor. Aynı zamanda hangi tür hayvanların geldiğini görmek adına foto kapanlar kuruluyor. Bilecik İl ve İlçeler dahil olmak üzere birçok avlak noktasında yemleme faaliyetleri düzenli olarak devam ediyor.

ZORLU MESAİ YABAN HAYATI YAŞATIYOR
Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Nezir Ayhan besinlerin hayvan türüne göre bırakıldığını ifade ederek, özellikle insanlardan ve yerleşim yerlerinden uzak noktalara yem bıraktıklarını söyledi. Ayhan, “Biz tabii ki Doğa Koruma Genel Müdürlüğü olarak her yıl belirli miktarda ağır kış koşullarında yem güçlüğü çeken yaban hayvanları ile ilgili yem desteği yapıyoruz. Özellikle bu yerlerimiz yollardan, insanlardan ve yerleşim yerlerinden uzak olan yerleri seçiyoruz. Tabii bunları yaparken biraz zorlu koşullarla karşılaşıyoruz.  Şu anda bulunduğumuz alan köşk devlet avlağı içerisindeyiz. Bu avlak yaklaşık olarak denizden 1350 m yükseklikte bulunuyor. Burası özellikle kızıl geyik yaşam alanı. Aynı zamanda ayı, kurt, çakal ve tilki gibi büyük memeli hayvanların yaşadığı bir bölgedeyiz. Tabii burada belirli alanlara hangi hayvan türüne uygunsa ona göre yem bırakıyoruz” dedi.

11 TON YEMLEME YAPILACAK
Kış boyunca 11 ton yem bırakmayı hedeflediklerini belirten Ayhan, “Gördüğünüz gibi şu anda buraya saman, ot daha sonra pazar artığı ve besi yemi bıraktık. Biz bunları kış boyunca devam ettiriyoruz. Bizim bu yıl ki hedefimiz Bilecik için 11 buçuk ton yemleme yapabilmek. Bunun şu an yalnızca  iki tonunu bıraktı. Geri kalanını da zaman zaman bu ağır kış koşullarda devam ettireceğiz. Tabii programımız bu diye buna bağlı kalmıyoruz, ihtiyaç olduğu zaman 20 tona kadar da çıkabiliyoruz” diye konuştu.

DOĞADAKİ TÜRLER FOTO KAPANLARLA İZLENİYOR
Ayhan yemleme yapılan avlaklarda foto kapanlar kurarak, hangi türlerin geldiğini de yakından izlediklerini belirtti. Ayhan, “Bir de yaban hayvanları geliyor mu, gelmiyor mu diye foto kapan kurarak izleme yapıyoruz. Bir de şöyle bir şey daha yaşıyoruz. Burada sadece foto kapan bırakıyor ve çekilip gitmiyoruz. Burada da yaban hayvanları alıştığı için kaçak avcılıkla ilgili de sık sık takiplerini yapıyor, zaman zaman geliyoruz. Mesela, bir hafta ve ya on gün sonra buradaki görüntüleri de alıyor ve böyle bir değerlendirme yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

ONLAR DA CAN!
Doğa Koruma ve Milli Parklar Bilecik Şube Müdürü Nezir Ayhan ayrıca soğuk kış günlerinde hayvanlara karşı daha hassas olunmasını ifade etti. Ayhan, “İnsanlar insanlara karşı nasıl daha duyarlıysa hayvanlara karşı da bu duyarlılığı göstermelerini rica ediyorum. Çünkü onlar da can ve onların da yaşamaya hakkı var Bizler ağzı ve dili olmayan hayvanların koruyucusu durumundayız. Özellikle Kaçak avcılığa karşı şunu ifade etmek istiyorum. Kış koşullarının ağır olduğu  dönemlerde avcılık yapmamalarını öneriyoruz" dedi.1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir