YARALAR HALE TAZE

Gündem 10 Aralık 2021 17:52
Videoyu Aç YARALAR HALE TAZE
A
a

AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay, Lund Üniversitesi ve Balkanlarda Adalet, İnsan Hakları, Kültür ve İşbirliği Derneği’nin düzenlediği ‘’Belene Ada’sından Sesler: Avrupada son toplama kampı’’ isimli etkinlikte konuştu.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Prof. Dr. Günay, ‘’Bulgaristan’da Tuna Nehri üzerinde bulunan Belene Adası, bugün soyları, inançları nedeniyle soykırıma uğrayan ve insan hakları konusunda tarihte kara bir leke olan, 1989 Yılına kadar hüküm süren kominist rejimin zulmünün en belirgin simgesi olmuştur. Kampta, 1987’da kapatılana kadar 23 binen fazla kişi tutulmuştur. Bugün burada bu zulmün tanığı olmuş ve babalarının nasıl işkence gördüğünü yaşamış soydaşlarımız var. Bu olaylar yaşanırken tüm dünya adeta izledi. Avrupa sanki hiç yaşanmamış gibi suskun. Bugün bu yaraların kapanmadığını tam tersi oldukça taze olduklarını net bir şekilde görüyor ve hissediyoruz. Bugün hala mağdurlar için medikal, psikolojik ve hukuki hiç bir hak ve destek yok. Bu konuda en üst kurum olan AİHM’in de herhangi bir karar alınmamış  olması oldukça üzücü ve kabul edilemez” şeklinde konuştu.

FARKINDALIK ARTIRILMALI
Prof. Dr. Günay Belene’nin simgesi olduğu bu soykırım ile alakalı farkındalık çalışmaları yapılması gerektiğinin altını çizerken, ‘’Bu konu ile alakalı bir strateji belirlenmeli ve bu doğrultuda farkındalık çalışmaları yapılmalı. Bu tarz olayların tekrar etmemesi, akıllardan bile geçirilmemesi için bu konunun özelinde bu çalışmaların yapılması şart. Eskişehir’de de  Bulgaristan’dan göç eden soydaşlarımız ve hemşerilerimiz var, aralarında bu soykırıma tanık olanlar var. Bunun uluslararası kamuoyunda duyurmak ve geçmişle yüzleşilmesini sağlamak, yaraların sarılmasına olanak tanımak için bunu yapmalıyız. Avrupa Konsey’inde bizler de üzerimize düşeni yapacağız” şeklinde konuştu.

ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM
Aynı zamanda Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi de olan Prof. Dr. Emine Nur Günay, “Ben bu konu ile ilgili görevim dahilinde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde yapılacak her türlü çalışma için elimden geleni yapacağım. Uluslararası kamuoyunun bu konuda bilgilendirilmesi için çalışılmalı. Bu, tarihin bizlere yüklediği bir sorumluluk” şeklinde açıklamada bulundu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir