Europen 09 2022 Desktop

YARGITAYDAN EV SAHİPLERİNE ŞOK KARAR

Gündem 26 Ocak 2023 16:57
Videoyu Aç YARGITAYDAN EV SAHİPLERİNE ŞOK KARAR
A
a

Ev sahipleri ve kiracılar arasındaki problemlere bir yenisi eklendi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Yargıtayın en son verdiği kararda euro üzerinden depozito veren kiracı ile kiracıya depozitosunu ödemek istemeyen ev sahibi davalık oldu. Yenigün Gazetesi Köşe Yazarı ve Avukat Aslıcan Özgür İleli, emsal niyetliğindeki kararı değerlendirdi. 

DÖVİZ BAZLI İADEYE YANAŞMIYORLARDI 
Ev sahipleri TL’nin değer kaybedeceğinden endişelenerek özellikle son zamanlarda kiracılarından döviz bazlı depozito talep ediyordu. Bu durum kiracılar için mağduriyet oluşturuyordu. Ev sahiplerinin döviz üzerinden aldıkları depozito ücretlerini döviz üzerinden vermek istemediklerine dikkat çeken Avukat Aslıcan Özgür İleli, “Ev sahipleri tarafından Döviz bazlı alınan depozitolar tahliye aşamasında maalesef döviz üzerinden verilmek istenmiyor, Bu da tabiî ki kiracılar için hakkaniyete aykırı bir durum oluşturmaktaydı.Uygulamada da bu durumda birçok mağduriyet yaşanmakta olup özellikle son dönemde bu somut olaylardan dolayı davalar oldukça artmıştı.” diye konuştu. 

YARGITAY BU GİDİŞATA DUR DEDİ
Bu kararı değerlendiren Avukat Aslıcan Özgür İleli, bu yaşanan mağduriyetlerin yasaya ve hakkaniyete aykırı olduğunu vurgulayarak “Yargıtay 3. Hukuk Dairesi kira sözleşmesi uyarınca euro üzerinden ödenen depozito kiracı tarafından TL olarak talep edilmediği sürece euro olarak iade edilmesine hükmetmiştir, bu karar kiracıları büyük bir hak kaybından kurtarmış olup eşitlik ve hakkaniyet ilkesiyle orantılı emsal niteliğinde bir karar olmuştur.” dedi. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat