YAŞAM ŞEKLİNE MÜDAHALE

Gündem 11 Mayıs 2022 16:34
Videoyu Aç YAŞAM ŞEKLİNE MÜDAHALE
A
a

Eskişehir Valiliği'nin kentte 15 gün süreyle açık alanlardaki etkinlikleri yasaklaması nedeniyle 12-15 Mayıs tarihlerinde yapılması planlanan Anadolu Fest'in iptal edilmesi tepkilere neden oldu.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Sosyal medyada da Eskişehir'deki yasak gündem olurken, siyasiler, sanatçılar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar karara tepki gösterdi. Eskişehir Halkevi üyeleri de valiliğin yasak kararına ilişkin iptal davası açtı. Eskişehir Halkevi’ne Odunpazarı Kent Konseyi, Türkiye İşçi Partisi, Memleket Sevdalıları Derneği, Yaşam, Bellek, Özgürlük Derneği de destek verdi.
İdare mahkemesi önünde basın açıklaması yapan Eskişehir Halkevleri Başkanı Cevat Aydemir, “Festivalin içkili olması sebebiyle böyle bir yasaklama kararı alındığı kent kamuoyunda konuşulmaktadır. Ancak bir festivalin valiliğin keyfi ve hukuka aykırı bir yasaklama kararı ile iptal edilmesi insan haklarına dayanan demokratik, lâik ve sosyal devlet anlayışına tamamıyla aykırıdır. Eskişehir halkının yaşam şekline müdahale anlamına gelen bu yasaklama kararı; çağdaş demokratik toplumlarda karşılaşılamayacak bir zihniyetin ürünüdür. Halkevleri şehrimizde ve ülkemizde kültürel, sosyal ve siyasal açıdan çoğulcu ve demokratik Türkiye mücadelesi vermektedir. Halkevleri olarak bu gerici, keyfi ve otoriter yasaklamanın takipçisi olacağız” diye konuştu. HM
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir