YAYIN GÜNLERİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ

Gündem 13 Haziran 2021 16:31
Videoyu Aç YAYIN GÜNLERİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ
A
a

Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2020-2021 Bahar Dönemi boyunca devam eden “Sosyal Bilimler Enstitüsü Seminer Dizisi”nin son oturumunu 8-9 Haziran tarihlerinde çevrim içi olarak gerçekleştirdi. Seminerde, bilimsel araştırmalar ve akademik çalışmalar ile ilgili önemli konu başlıkları ele alındı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Temizel şunları söyledi: " Ülkemizin dünya bilimine katkı sunarak kalkınmasına ve günümüzün küreselleşen bilim dünyasında yüksek rekabet gücüne ulaşmasına önemli katkılar sağlayan Enstitümüzün, Yayın Günleri seminerleri ​ile de akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz için karşılıklı öğrenme ve gelişmeyi sağlayacak bir akademik iklim yaratacağına inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle akademisyen ve öğrencilerimiz adına tüm konuşmacılara katkıları için şimdiden teşekkür ediyor,Yayın Günleri’nin tüm katılımcılar için faydalı ve başarılı geçmesini diliyorum."
Seminer Dizisi’nin son bölümünde 8 Haziran Salı günü gerçekleştirilen ilk oturumun konuşmacısı Prof. Dr. Saime Önce oldu. Prof. Dr. Önce, “Bilimsel Araştırmalarda Etik Kurul Süreçleri” başlığı altında etik kurulun işlevi ve işleyişinin yanında başvuru süreçlerinde dikkat edilmesi gereken noktaların üstünde durdu. Oturumun ikinci konuşmacısı Öğr. Gör. Canan Yılmaz ise “Açık Bilim ve Açık Erişim Platformları” başlıklı konuşması ile akademik yayınlar kapsamında açık erişimin ne olduğunu tanımladıktan sonra açık erişimin önemi ve gerekliliğinin kanıtlarını sunarak açık dergi ve veri platformları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.
9 Haziran Çarşamba günü gerçekleştirilen oturumda ise ilk konuşmacı olan Prof. Dr. T. Volkan Yüzer, “Bilimsel Dergilerde Editörlük Süreçleri” konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Prof. Dr. Yüzer, editörlerin bir yayını değerlendirme sürecinde öncelikle hangi konulara dikkat ettiğini vurgularken sonrasında editörlük ve hakemlik süreçlerinin nasıl yönetildiği konusunda bilgiler verdi. Son konuşmacı olarak söz alan Doç. Dr. Aras Bozkurt ise, “Makale Yazarken Dikkat Edilecek Noktalar ve Doğru Dergiyi Belirleme” üzerine yaptığı konuşmasında makale yazım sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalara ilişkin ipuçları verdi. Ayrıca, doğru dergi seçimi yapabilmek için araştırmacıların değerlendirmesi gereken kriterleri vurguladı. Sosyal Bilimler Enstitüsü, gerçekleşen bu 4 oturum ile birlikte 2020-2021 Bahar Dönemi Sosyal Bilimler Enstitüsü Seminer Dizisi’nin sona erdiğini duyurdu. Enstitü yönetimi, 2021-2022 Güz Dönemi’nde ise yüz yüze gerçekleşecek yeni etkinlikler için çalışmalarını sürdüreceklerinin müjdesini verdi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat