YEREL SEÇİME DÖNÜK SORUNDU

Gündem 22 Eylül 2021 15:37
Videoyu Aç YEREL SEÇİME DÖNÜK SORUNDU
A
a

Partisinde bazı ilçe örgütlerinde yaşanan olağanüstü kongre süreçleri ve görevden alma konuları ile ilgili konuşan CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel, “3 tane ilçemizde yaşanan sorun tamamen 2024’teki yerel seçimlere dönük sorundu. Bizim buna ihtiyacımız yok. 2024’e çok var. Biz önce 2023’ü aşmalıyız” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel partisinde yaşanan olağanüstü kongre süreçleri ve görevden alma konularıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 10 ilçenin danışma kurullarını yaptıklarını ifade eden Taşel, “Odunpazarı’nı yaptık en son. 21’inde Tepebaşı’nı yapacaktık ama Tepebaşı İlçe Başkanımız Atilay Dalgıç’ın pozitif olması nedeniyle ertelemek durumunda kaldık. 3 Ekim’de de il danışma kurulunu yapacağız. Gayet iyi geçiyor. Kendi sorunlarımızı içimizde anlatıyoruz. Beklentileri dinliyoruz. Parti politikalarına ve aslında bölgesel ihtiyaçlar nelerdir bunların tespitini yapıyoruz. İlle birlikte finallendireceğiz. Bunları bir rapor halinde genel merkezimize bildireceğiz. Hem politikalarımız anlamında katkı sağlayacak hem de Eskişehir’in beklentileri anlamında katkı sağlayacak. Aslında pandemi nedeniyle ertelediğimiz danışma kurulları bunlar. Ama biz 20 Temmuz 2020’de iktidar örgütlenmesi diye bir çalışma yapmıştık. Bu da bir danışma kurulu gibiydi. Orada Eskişehir’i masaya yatırmıştık tüm ilçelerimizle birlikte. O günden bu yana gecikmekle birlikte çok başarılı ve heyecanlı geçiyor. Umarım partimize çok katkı sağlayacak bir çalışma olacak” diye konuştu.

YIPRANMASINA İZİN VERMEYİZ
CHP Seyitgazi ilçe başkanıyla Belediye Başkanı Uğur Tepe’nin yaşadığı sorunlar hakkında konuşan Taşel, Seyitgazi’de örgütle belediye başkanının bir uyum problemi olduğunu belirtti. Taşel, “Aynı şekilde meclis üyeleri, örgüt ve belediye başkanımızın bir uyum problemi var. Orada örgütümüzle ilgili aslında çok fazla sayıda bize şikayet dilekçesi başvurusu var. Bunun üzerine bir komisyon kurduk. Bu komisyon karşılıklı tarafları dinledi. Bu dinlemeleri yaptıktan sonra bir rapor hazırladı. Bu rapor doğrultusunda Seyitgazi ilçe örgütümüzü görevden aldık. Tüzüğümüzün gereğini yaptık. Aynı şekilde merkez yürütme kurulunun da bu tür göreve iade etme hakkı var tüzük gereği. Göreve iade edildi ancak kongre yapmak kaydıyla. İlçe başkanımızla görüşmeyi sağladık. 11 Ekim’de de Seyitgazi kongremiz var. Orada da daha uyumlu olabilecek bir yönetimin şekilleneceğini düşünüyoruz. Sonuç olarak bizim belediyemiz, CHP’nin adayı ve belediyesi. Örgütümüzün uyumlu çalışmasını biz il olarak arzu ederiz. Orada yıpranmasına izin vermeyiz. Yapılan budur” şeklinde konuştu.

İKİ EKİP KENDİ ARASINDA YARIŞTI
Beylikova ilçe başkanının görevden alınıp olağanüstü kongreye gidilmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Taşel, “Beylikova konusuna gelince, Beylikova konusunda 11 kişilik yönetimden 6 tanesi istifa etmişti. Bir kriz ortamı vardı. Biz yine aynı şekilde bir komisyon kurduk kendi içimizde belgeler ve taraflar üzerinden. Çünkü tarafların şikayeti vardı. Yönetim düştü diyordu bu şikayet dilekçelerinde. Bizim tüzüğümüz gereği otomatikman yönetim düşer. Biz buna rağmen bir komisyon kurduk. Evet ciddi bir kriz vardı ama düşmediğini de iddia eden bir yönetim vardı. Biz kongre yapmak kaydıyla görevden aldık. Kongremiz de gerçekleşti. İki ekip kendi arasında yarıştı. Yusuf Baykara ve ekibi de bir adım öne çıktı. Aslında olan budur” ifadelerini kullandı.

BİZ DAHİL DEĞİLDİK
İl yönetiminin hiçbir kongreye dahlinin olmadığına dikkat çeken Taşel, “Bildiğiniz gibi bizim 3 tane ilçemizde böyle sorun vardı. Bu 3 tane ilçemizde yaşanan sorun da tamamen 2024’teki yerel seçimlere dönük bir sorundu. Aslında bizim buna ihtiyacımız yok. 2024’e çok var. Biz önce 2023’ü nasıl aşarız. Bu ucube cumhurbaşkanlığı sistemini tersine dönüştürecek parlamenter demokratik sistemi nasıl yeniden inşa ederiz, nasıl çoğulcuyu demokrasiyi güçlendirebiliriz, nasıl başarılı oluruz, her sokakta, her sandıkta nasıl oluruz bizim sorunlarımız bunlar. Biz bunların üzerinden politikamızı belirleyip çalışmamızı yapıyoruz. Bu işlerde dahlimiz yok. Ancak il yönetimi olarak tüzüğümüz ne diyorsa onu yapmaya çalışıyoruz” dedi.

TAMAMEN TARAFSIZIZ
İl yönetiminin ya da Kazım Kurt’un herhangi bir kongreye dahlinin olmadığını söyleyen Taşel, “Bu bizden kaynaklı değil. Tamamen tarafsız olduğumuz bir durum. Bunu yönetici arkadaşlarımız da bilir. İlk günden beri taraf olmadığımız bir konu. Ama tabi ki bizim geçmişte yaşadığımız kongre sürecinde bir adım geride kalan arkadaşlarımız orayı bir zafer noktasına taşıma gayreti içindeler. Bu üzüntü verici. Biz kongre süreci yaşamıyoruz. Zaten erken seçim dillendikten sonra bir kongre yapmak çok doğru değil. Genel merkez de bu anlamda bir adım attı. Bu dönem bir kongre beklentimiz yok. Bir erken seçim bekliyoruz. Biz ona doğru hazırlık yapıyoruz.  Bunu bu şekilde dillendiren arkadaşlarımız ciddi bir haksızlık yapıyorlar. Bu işte bizim dahilimiz yok. Hiç kimsenin dahli yok. Kazım Bey’in de dahli yok, il yönetiminin de dahli yok. Taraf değildik. Taraf olmadığımız bir şeyi kaybetme ihtimalimiz yok. Taraf olmadığımız bir noktada kongre kaybetmiş sayılmayız. Ama arkadaşlarımız bildiği gibi yapsın bizim için fark etmiyor” diye konuştu.

AK PARTİ SÖYLENTİLERİ YALAN
Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe’nin AK Parti’ye geçeceğine dair söylentilerin tamamen yalan olduğunu belirten Taşel, “Kesinlikle böyle bir şey olmaz. Uğur Bey ile görüşüyoruz. Hatta danışma kurulumuza katıldı en son. Yaptığı çalışmalarını uzun uzun anlattı. İyi bir partilidir, iyi bir partili aileden geliyor. Böyle bir şey söz konusu değildir. Ben Uğur Başkanımız cevap vereyim mi dediğinde ‘Gerek yok başkanım siz kendinizden biz kendimizden emin olduktan sonra böyle bir şeye ihtiyaç da yoktur’ demiştim. O nedenle bir açıklama yapma ihtiyacı duymadı ama bu belki bizim kargaşamızdan kendilerine fırsat yaratmaya çalışan rakiplerimizin düşüncesi olabilir. Onun dışında böyle bir şey yok” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat