Europen 09 2022 Desktop

YEŞİL KAMPÜS ALANI GENİŞLETİLİYOR

Gündem 7 Eylül 2022 16:20
Videoyu Aç YEŞİL KAMPÜS ALANI GENİŞLETİLİYOR
A
a

Tüm sosyal sorumluluk alanlarında aktif sorumluluk alan Anadolu Üniversitesi, dünyamızın ve insanlığın geleceği Sürdürülebilir Kampüs temasıyla çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Sürdürülebilirlik ve yeşil gelecek için sıfır atık kapsamında bir dizi uygulamayı hayata geçiren Anadolu Üniversitesi hem bugünümüz hem de yarınımız için özenli, dikkatli ve bilimsel bir yaklaşımla pek çok yeniliğe imza atıyor. Bu kapsamda Anadolu Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından Sürdürülebilir Kampüs faaliyetleri kapsamında hayata geçirilen “Sıfır Atık” projesi, yeni akademik yılda hem personel hem de öğrenciler adına atıksız bir kampüs oluşturmak için çalışıyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KAMPÜS
Süründürülebilir Kampüs hedefiyle; israfın önlenmesi ve çıkan atık miktarının azaltılması amacıyla yemekhanelerde tek kullanımlık malzemelerin kullanılması uygulaması sonlandırıldı. Doğada 400 ile 1000 yıl arasında yok olan fakat çözünürken toprağa ve suya saldığı zararlı kimyasalların etkisi çok daha uzun süre devam eden plastik atıklar kullanımdan kaldırıldı. Bu uygulama ile Anadolu Üniversitesi her yıl 2,6 milyondan fazla pet bardağın, 1,6 milyondan fazla yemek setinin, 25 binden fazla büyük boy çöp poşetinin ve tonlarca kâğıt ve plastik atığın doğaya bırakılmasının önüne geçmiş oldu. Aynı zamanda yemekhanelerinde tek kullanımlık ürünlerin kullanımına son veren Anadolu Üniversitesi sıfır atık uygulamalarının kapsamını da genişletti. Kâğıt israfının önüne geçilecek, Farkındalık eğitimiyle öğrenci ve personel çevre bilinci kazanıyor, hem doğaya hem insanlığa fayda sağlanacak.  HM


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat