YİYECEĞİ BELİRLEYEN TOPLUMU YÖNETİR

Gündem 16 Mayıs 2022 16:00
Videoyu Aç YİYECEĞİ BELİRLEYEN TOPLUMU YÖNETİR
A
a

Eskişehir Tarım Platformu, Türkiye’de yaşanan tarım ve gıda krizi ile ilgili Ziraat Mühendisleri odası Eskişehir Şubesi’nde basın açıklaması yaptı.

Platform adına konuşan Hamza Yaşar Akın, üreticiye verilen desteğin yetersiz olduğunu ifade etti. Tarımın doğa koşullarına uygun bir şekilde yapılması gerektiğinin altını çizen Akın, “Korunmalı, sürdürülebilirliği sağlanmalı, desteklenmeli ve planlanması yapılmalıdır. Ülkemizde tarım ve gıda sektörü, milli güvenlik sorunu olarak ele alınmalıdır. Tarım ve gıda, uluslararası tekel ve yerli işbirlikçilerinin insafsızlığına bırakılmamalıdır. Politika oluşturulmasında mesleki odaların, sendikaların, üretici ve tüketici kooperatiflerinin, ekolojik örgütlerin, yerel yönetimlerin, tüzel kuruluşların görüşleri dikkate alınmalıdır” dedi.

MİLLİ GÜVENLİK SORUNU OLMALI
Eskişehir Tarım Platformu olarak çözüm önerilerini açıklayan Akın, “İnsanların ne yiyeceğini belirleyenler o toplumu yönetme gücüne muktedir olurlar” diyerek konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Tarım ve gıdada kamucu tarım politikaları uygulamalarına geçilmelidir. Tarımsal KİT’ler yeniden açılmalıdır. Tarım sektöründe planlı kalkınma gündeme gelmeli; arazi kullanım planlaması, makro ve mikro tarımsal üretim planlaması, sulama planlaması, eğitim-istihdam-yatırım planlaması ivedilikle yaşama geçirilmelidir. Hayvancılığın geliştirilmesi ve üretimin artırılmasına yönelik desteklemeler ve yeni yatırımlar için teşvik sistemi uygulanmalıdır. İthalata yönelik uygulamalar kısıtlanmalıdır. Tarımsal üretim için kullanılacak krediler düşük faizli olmalıdır. Maliyetlerin artmış olması nedeniyle kredi limitleri artırılmalıdır. Çiftçi zamanında kredilenebilir olmalıdır. Ödenemeyen çiftçi borçlarına yönelik uzun vadeli düzenleme yapılmalı veya af çıkarılmalıdır.”  HM
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir