YÜKSEK TANSİYON BEYİN KANAMASINA NEDEN OLABİLİR

Gündem 28 Mart 2022 14:52
Videoyu Aç YÜKSEK TANSİYON BEYİN KANAMASINA NEDEN OLABİLİR
A
a

Beyin kanamasını tetikleyen faktörlerin başında obezite, yüksek tansiyon ve kafa travması olduğuna dikkat çeken Eskişehir Fizyomer Terapia Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Gazi Özdemir, kanamanın hangi bölgelerde olabileceğini de aktardı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Özdemir, “Beyin kanaması, ya beyin dokusu içine sınırlı olmak üzere beyin yarımküresinde, beyin sapında veya beyincikte, ya da beynin etrafındaki suya veya hem beyin dokusu içine hem de suya olabilir. Kanamanın bulunduğu yere göre de hastada ortaya çıkacak klinik bulgular, beyin infarktı çeşitlerinde olduğu gibi farklı olacaktır. Beyin kanamasının başlangıcı genellikle, beyin infarktından daha ağır ve ani olur ve çoğu zaman kusma ile birliktedir. Baş ağrısı da sık, ani ve çok şiddetli görülür. Koma hali de daha sıktır” diye belirtti.

RİSK FAKTÖRLERİNİ SIRALADI
Beyin dokusu içi kanama varsa kanamanın yerine göre vücudun bir yarısında felç görülebildiğini ifade eden Özdemir, beyin çevresi suya kanamada ise çoğunlukla felç olmadığını ifade etti. Beyin kanaması için olan risk faktörlerinin, beyin damar tıkanmalı beyin krizi risk faktörlerinden farklı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gazi Özdemir, Türk Beyin Damar Hastalıkları Derneğinin organizasyonu ile Türkiye genelindeki 41 nöroloji eğitim merkezinin katılımı ile 3 bin 100 hastayı kapsayan çalışmaya da değindi. Çalışmada beyin kanamalı beyin krizinin risk faktörlerinin açıklandığını belirten Özdemir, “Yüksek tansiyon yüzde 79,2, şişmanlık yüzde 50,6, damar sertliği yüzde 38,7, horlama yüzde 30,4, sigara yüzde 34,9, kanda yağ fazlalığı yüzde 25, kalp hastalığı yüzde 22,5, kanın koyu oluşu yüzde 13,8, şeker hastalığı yüzde 11,9, genel anestezi yüzde 11,7 ve alkolizm ve sık sarhoşluk halleri yüzde 7,5 olarak risk faktörlerini oluşturuyor” dedi. İHA
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir