YURTTAN ATILDILAR

Gündem 13 Ekim 2021 16:09
Videoyu Aç YURTTAN ATILDILAR
A
a

Eskişehir'de Doğan Aslan Bey KYK Yurdu’ndan ve Gündüzalp KYK Yurdu’ndan yaklaşık 100 öğrenci Eylül ayı ücretlerini ödemedikleri gerekçesiyle atıldı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Üniversitelerin yüz yüze eğitime başlamasıyla birlikte birçok şehirde olduğu gibi Eskişehir’de de öğrenciler kira fiyatlarının yüksek olması nedeniyle barınma sorunu yaşadı. Ev tutamayan birçok öğrenci devlet yurtları olarak bilinen KYK yurtlarını tercih etti. Eskişehir’de de geçtiğimiz gün, Doğan Aslan Bey KYK Yurdu’ndan yaklaşık 40, Gündüzalp KYK Yurdu’ndan da yaklaşık 75 öğrenci Eylül ayı ücretlerini ödemedikleri gerekçesiyle atıldı. Ekim ayında yurda yerleşen öğrenciler, kalmadıkları eylül ayının ücretini ödemedikleri gerekçesiyle yurtla ilişkileri kesildi.

ÖDEME BİLGİSİ VERİLMEDİ
Eylül ayının ücretinin ödenmesine ilişkin kendilerine bilgi verilmediğini söyleyen Doğan Aslan Bey KYK Yurdu’nda kalan bir öğrenci, KYK İl Müdürlüğü ile görüştüklerini fakat olumsuz yanıt aldıklarını ifade etti. Öğrenciler, çareyi Valiliğe gitmekte buldu. Valilik ise öğrencilerden, eylül ayını kapsayan doktor raporu bulmaları taktirde yurda tekrar dönebileceklerini belirtti. Kalacak yeri olmayan öğrenciler, yurtlarına geri dönemezlerse ailelerinin yanına dönmeyi düşündüklerini de söyledi.

RESMEN KOVULDULAR
Konuyla ilgili açıklama yapan İYİ Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Levent Bayraktar, “Eskişehir’de şu an için aldığımız duyumlara göre Doğan Arslanbey ve Gündüz Alp KYK Yurtlarında yaklaşık 100 öğrencinin eylül ayı ücretlerini ödemediği nedeniyle kovulduklarını öğrendik. Aslında KYK yurtlarında kalan öğrenciler kaldıkları ayların ücretlerini öderler. Eylül ayı içerisinde kalmamış öğrencilerin neden bu şekilde ücret talebine bulunduklarını bilmiyoruz” dedi.

HAKLARINI ARIYORLAR
Bayraktar, “Bu arkadaşlar da eylül ayı içinde bir ödeme yapıp yapmayacakları konusunda bir bilgiye sahip olmadıkları için kendi ödeme ekranlarını takip etmiyorlar. Ekim ayını bekliyorlar ödeme yapmak için. Doğrudan ayın 12’si geldiğinde yurtlardan ayrılmanız gerekiyor denmiş. Bununla ilgili öğrenciler arkadaşlardan belli bir kısmının KYK İl Müdürü ile görüşme yaptığını biliyoruz. Kendilerine mevzuatın hatırlatıldığı, mevzuatta ayın 10’una kadar ödeme yapılmadığı taktirde yurttan ayrılacaklarına ilişkin sözler sarf edilmiş. Olumsuz dönüş almışlar. Arkadaşlar yetkili yerlerle görüşmeye devam ediyorlar. Haklarını arıyorlar” diye konuştu.

UMARIM HATADAN DÖNÜLÜR
Barınma sorunun bu kadar gündemde olduğu bir dönemde öğrencilerin yurttan atılma sebebinin kafalarda soru işaretlerine neden olduğuna dikkat çeken Bayraktar, “Geçtiğimiz ay bununla ilgili çok fazla gündem oldu. Birçok basın açıklaması yapıldı. Bu yaşanan olaylar şunu anımsattı: Acaba bu öğrencilerin yerine birilerinin oğulları, birilerinin yeğenleri mi doldurulmak isteniyor acaba diye insanın aklına şüphe doğmuyor değil. Endişeyle bekliyoruz. Umarım barınma sorununun bu kadar yüksek senede olduğu bir senede böyle bir hataya yetkili merciler imza atmaz diye düşünüyorum. Umarım bu hatadan bir an önce dönülür” ifadelerini kullandı.1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat