ZAİMAĞA KONAĞI’NA YOĞUN İLGİ

Gündem 3 Eylül 2021 18:32
Videoyu Aç ZAİMAĞA KONAĞI’NA YOĞUN İLGİ
A
a

Kurtuluş Savaşı’nın temellerinin atıldığı, Atatürk’ün Ankara dışında ilk bakanlar kurulunu topladığı Zaimağa Konağına ziyaretçi akını devam ediyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Kurtuluş Savaşı’nın temellerin atıldığı Zaimağa Konağı Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü’nün talimatı ile tarihi konak aslına uygun olarak düzenlendi.

ÖRNEK OLUYOR
Kurtuluş Savaşı dönemlerinde Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve dönemin bakanlar kurulunun Ankara dışında gerçekleştirdiği ilk ve tek toplantı olarak tarihe geçen, kritik kararların alındığı, Türk tarihin önemli toplantısı 24 Mart 1922’de Sivrihisar Zaimağa Konağı’nda gerçekleşmiştir. Ahşap işlemeleri ile üstün sanat zevkini yansıtan konak her detayı ile titizlikle düzenlendi.

ZİYARETÇİ AKINI
Konağı ziyaret eden misafirleri Zaimağa ailesine ve toplantıya dair birçok bilgi edinebilmekte ve o döneme ait eserleri görebilme imkanı buluyorlar. Zaimağa Konağının ilk katı Zaimoğlu ailesinin yaşamını anlatırken, üst kat ise ziyaretçilerine bir müze atmosferi içerisinde Kurtuluş Savaşına, dönemin bakanlar kuruluna, Türk tarihinin önemli toplantısına ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e dair kesitler sunuyor. Sivrihisar Zaimağa Konağı tüm ihtişamı ile ziyaretçilerini bekliyor. HM


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat