Europen 09 2022 Desktop

ZAM GELDİĞİNİ HİSSETMEYECEĞİZ

Gündem 22 Aralık 2022 16:19
Videoyu Aç ZAM GELDİĞİNİ HİSSETMEYECEĞİZ
A
a

2023 asgari ücreti 8 bin 506 lira olarak belirlendi. Yapılan zammın yetersiz olduğunu söyleyen Eskişehirli vatandaşlar, “Asgari ücret tatmin etmedi. Çünkü her şeye zam geliyor. Maaşa zam geldiğini hissetmeyeceğiz. Önemli olan maaşa zam yapılması değil, o maaşın satın alma gücü” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 asgari ücretinin 8 bin 506 lira olduğunu açıkladı. Yapılan zammın yeterli olup olmadığını sorduğumuz Eskişehirli vatandaşlar, mevcut şartlarda 8 bin 500 liranın kendilerini tatmin etmediğini, önemli olanın alım gücünün yükseltmesi olduğunu ifade etti.

Fuat İnce

“Asgari ücret tatmin etmedi. Çünkü her şeye zam geliyor. Maaşa zam geldiğini hissetmeyeceğiz. 10 bin lira da olsa hiçbir şeye yaramayacak. Ev sahipleri kiraya zam, işveren elindeki ürünlere zam yapacak. İşçi yine hiçbir şey hissetmeyecek. Önemli olan maaşa zam yapılması değil, o maaşın satın alma gücü.”

Yusuf Edemen

“Daha sonra gelecek zamları etkileyecekse iyi bir rakam. Şu anda alım gücünü yükselteceğini zannetmiyorum. Hiçbir ümidim yok alım gücüyle ilgili. Yükselteceğini de düşünmüyorum. Önemli olan alım gücünün yükseltilmesi aslında. Ben 9 bin 500 lira gibi bir rakama ulaşır diyordum.”

Mehmet Kırlı

“Günümüz insanı için ne yazık ki piyasa şartlarına uyum sağlamak zor. Yapabilecekleri en iyi şey ek işlerden bir şeyler kazanmak. 8 bin 500 lira kesinlikle yeterli olmayacak. bunu 10 bin lira da yapsalar, bir süre sonra 8 500’ün alım gücüne eşit olacaktı. Alım gücünün yükselmesi lazım. Bu da öz kaynakların artırılmasıyla olur.”

Mehmet Coşkun

“Yeterli değil. 10 bin lira olması lazım. Ben bir işveren olarak söylüyorum bunu. İnsanlar da gelir seviyesi artarsa perakendelerin işi artar. 8 bin 500 lira yetmez. İnsan kuru yemiş alsın, lokantaya gitsin ayda 2 kere yemek yesin asgari ücretli. 9 bin liranın üstü olur diye düşünüyordum ben. Hükümet bunu yapmalı. Seçim öncesi yapar.”

Bülent Bayraktar

“Düşük buluyorum ben. Fiyatların 2-3 katına çıktığı bir dönemde bu rakam olması çok az. 10 bin liranın üzerinde bekliyordum ben. 2023’te yeterli olmaz. Temmuzda tekrar zam yapmak zorunda kalırlar. Artık tek asgari ücretle geçinmek imkansız. Ocak ayında her şeye zam gelecek yine. Bu bir döngü.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat