ZAMLAR ESNAFI PERİŞAN ETTİ

Gündem 20 Mayıs 2022 16:03
Videoyu Aç ZAMLAR ESNAFI PERİŞAN ETTİ
A
a

Çaykur, geçtiğimiz günlerde çaya yüzde 43,71 zam yaptığını açıkladı. Yapılan zammın ardından kahveci esnafı, kara kara düşünmeye başladı.

Çayın yanı sıra şekere, limona ve elektriğe de zam geldiğini anlatan esnaf, son gelen zamlarla kahveci esnafının artık ayakta durmasının mümkün olmadığını ifade etti. Eskişehir Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, zamların esnafı perişan ettiğini ve esnafın günden güne eridiğini belirtti.

HALİMİZ İYİ DEĞİL
Meşrubat gibi kahveci esnafının kullandığı diğer ürünlere de gizli zamlar geldiğine dikkat çeken Çoban, “Son gelen zamlar çaya yüzde 43.7, kahveye yüzde 21,şekere yüzde 20. Bunun yanında gizli zamlar da var. Bunlar da kullandığımız ürünler. Meşrubatlara gizli zamlar geliyor ve kar oranımız düşüyor. Doğal gaz, elektrik derken çay, şeker kahve hepsi zamlandı. Koronada 18 ay kapalı kaldık. Açıldık ama insanlarımız kahvelerden soğumuş. Zaten işlerimiz iyi değildi. Bu zamlar da kahveci esnafını perişan etti. Müşteriler zammı bizim yaptığımızı zannediyor. Maliyetler artınca işin içinden çıkamıyoruz.Biz de zam yapmakta zorlanıyoruz” diye konuştu.

YÖNETİM KURULU KARAR ALACAK
Son gelen zamlardan sonra yönetim kurulu olarak zam kararı almayı planladıklarını anlatan Çoban, “Yönetim kurulu olarak son gelen zamlardan sonra tabiki konumuzu ele alacağız. Makul bir seviyede biz de zam yaparız diye düşünüyoruz. Ama Türkiye genelinde baktığımızda kafelerde,kahvelerde çay ocaklarında Eskişehir’de başka şehirlere göre daha ucuz hizmet ediyoruz. Kahveci esnafımız günden güne erimeye başladı. Masraflarımız arttıkça karımız da düşüyor. Kahveciler de birer birer yok olmaya yüz tutuyor. İnsanlarımız eşine dostuna çay ikram etmekte zorluk çekiyor. Biz de zam yapmak istemiyoruz. Aldığımız ürünler ucuz olsun, sürümden kazanalım. Allah kahvecilerin yardımcısı olsun. Kahvelerde çay şu an 2.50 lira. Esnafımıza da 1.50 lira. 3 ile 3.50 lira arasında olur diye tahmin ediyorum. Bu zamlar böyle devam ederse bu şekilde zam yapmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu. HM
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir