Uzun süredir rekora koşan altın fiyatları zirvedeki yerini korumaya devam ediyor. Bir yıl önce aynı gün bin 842 TL olan çeyrek altın, bugün 3 bin 500 TL olarak satışa sunulurken, gram altın fiyatı ise 2 katına çıktı. Geçtiğimiz yıl aynı gün bin 97 TL’den satılan gram altın, bugün 2 bin 123 TL’den satılıyor. Vatandaşlar önceden düğünlerde yakınlarına bilezik takarken, artık gram altın takmakta dahi zorlanıyor.

Saadet Orhan: “Eskiden günlerimiz vardı bizim arkadaşlar arasında. Ayda 3 altın güne giriyorduk. Şu anda tek altın güne giremiyoruz. Çok üzgünüm çok pahalı her şey. Düğünlerde bilezik taktığımız en yakın arkadaşlarımıza küçük altını zor denkleştirip takabiliyoruz.”

ESKİDEN ALABİLİYORDUK

Sezen Demir: “Fiyat çok uçuşta. Altın almak artık çok zor. İnsanlar bu dönemde ekmek alamıyor altını nasıl alsın? Önceden rahatça alabiliyorduk. Keşke asgari ücret artmasaydı. Eskiden çok daha rahat alabiliyorduk her şeyi.”

EMEKLİ İÇİN DAHA ZOR

Chery büyüme hızıyla sektörü 12’ye katladı! Chery büyüme hızıyla sektörü 12’ye katladı!

Ayhan Enboylu: “Az önce bir yakınımızın düğünü için iki tane altın aldım. Ama çok pahalandı altın. Almak çok zor. Altınla eskiden yatırım yapılırdı ama şu an düğün için almak bile bizleri çok zorluyor. Ben emekli bir vatandaşım benim için daha zor.

GRAMI TERCİH EDİYORUZ

Nazlı Türeli: “Fiyatlar çok yüksek. Bu yüzden alamıyoruz. Sadece yakınlara altın alabiliyoruz. O da artık küçük gramajlı altından alıyoruz. Eskiden en ufak bir olayda ‘çeyrek altın takalım hediye almaktansa’ derdik. Ama şu an onu diyemiyoruz maalesef.”

FİYATLAR İSE ŞÖYLE:

Çeyrek altın: 3 bin 500 TL

Yarım altın: 7 bin 50 TL

24 ayar gram altın: 2 bin 123 TL

22 ayar gram altın: bin 970 TL

Muhabir: BERİVAN HALİS