Bankacılık işlemlerinin dijitalleşmesiyle birlikte, ATM'lerden para çekme limitlerinde önemli bir değişiklik geliyor. Bankalar, müşteri taleplerini karşılamak ve şubelerdeki yoğunluğu azaltmak amacıyla yeni bir düzenlemeye gidiyor.

''Eskişehir'de yaşamaktan memnunsanız aramıza kimseyi sokmayın!'' ''Eskişehir'de yaşamaktan memnunsanız aramıza kimseyi sokmayın!''

ATM'lerde Yapılacak Para Çekme ve Yatırma İşlemlerine Sınırlama Getirildi

Belirlenen limitin altındaki miktarların artık şubelerden çekilip yatırılmasına izin verilmeyecek. Bu tür işlemler, bundan sonra sadece ATM'ler aracılığıyla gerçekleştirilebilecek. Bu karar, bazı kesimlerde olumsuz tepkilere yol açarken, tüketici mahkemelerinin de bu duruma itiraz edebileceği ifade ediliyor.

Bankaların ATM Limitleri Üzerindeki Yeni Düzenlemesi

Bankalar, daha önce belirlenen 10 bin TL olan banka veznesinden nakit para çekme ve yatırma limitini şimdi 20 bin TL'ye çıkardı. Özellikle okuma yazması olmayanlar, teknolojiyle arası iyi olmayan 65 yaş üstü vatandaşlar ve emekliler bu karara tepki gösterdi.

Limit Artışı Tartışması: Tüketici Haklarına Aykırı mı?

Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Mehmet Bülent Deniz, bankaların ATM'lerde işlem yapmayı zorunlu hale getirmesinin tüketici haklarına aykırı olduğunu belirtti. Deniz'e göre, bankalar, ATM limitlerinde artışa giderek şube yüklerini azaltmak için belirlenen tutarın altında kalan nakit para yatırma ve çekme işlemlerini sadece ATM'ler üzerinden yapacaklar.

Banka Temsilcilerinden Açıklama Geldi

Ziraat Bankası'nın Genel Müdür Yardımcısı ve Halkbank'ın Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Prof. Dr. Şenol Babuşçu, bu kararı, şube veznelerinin para çekme işlemleriyle meşgul olması nedeniyle aldıklarını belirtti. Babuşçu, "Veznelerin diğer işlemleri yapamamaları nedeniyle bu uygulamaya geçtiklerini" ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi