Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilerin bayram ikramiyesinde olası bir artışa dair çalışmalara başlanacağını belirtti. Işıkhan, "Hükümet olarak bu adımı atmaya hazırız. Bu çerçevede çalışmalara kısa sürede başlayabiliriz" dedi. Peki, emeklinin bayram ikramiyesine ne kadar zam yapılacak? İşte detaylar...

SSK ve Bağ-Kur Emeklileri Beklenti İçinde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın açıklaması, SSK ve Bağ-Kur emeklilerini heyecanlandırdı. Aylık fark tutarları hesaplarına yatırılan emekliler, bayram ikramiyesine yapılacak zammı merakla bekliyor. Işıkhan, emekli ikramiyesine yapılacak zam miktarıyla ilgili olası rakamları paylaştı.

Bakan Işıkhan'dan Tarihi Değerlendirme

Bakan Işıkhan, NTV'de yaptığı açıklamada, 2002 yılından bu yana emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin artış sürecini anlattı. "Sayın Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde alınan bir kararla bayram ikramiyelerini ödemeye başladık. Bunu 2018 yılında hayata geçirdik. Burada iki bayram için 2 bin lirayla başladık. Daha sonra 2021 yılında 2 bin 200 liraya, ardından da 2023 yılında 4 bin liraya yükselttik" şeklinde konuştu.

Ödeme Tarihleri Belli Oldu

Ramazan Bayramı'na yaklaşırken, emeklilerin en çok merak ettiği konulardan biri de bayram ikramiyesinin ne zaman ödeneceği. Bakan Işıkhan'a göre, Ramazan Bayramı ödemeleri 1-7 Nisan arasında gerçekleşecek. Kurban Bayramı ödemeleri ise 10-15 Haziran tarihleri arasında yapılacak.

Kimlere Zamlı İkramiye?

Zamlı bayram ikramiyesinden yararlanacak olanlar arasında EYT'den emekli olanlar, eski emekliler ve emeklilik için dilekçe verenler de bulunuyor. Böylece, geniş bir emekli kitlesi zammın etkilerinden faydalanacak.

Zam Oranlarına Dair Formüller

Bayram ikramiyesine yapılacak zammın oranlarına dair çeşitli formüller geliştirildi. İşte bu formüllerden bazıları:

Birinci Formül:

Ramazan ve Kurban bayramları için uygulanan mevcut emekli ikramiyesine yüzde 20 zam gelirse, bayram başında emekliye 2 bin 400 lira geçecek. İki bayramda toplamda emekliler 4 bin 800 lira alacak.

Oy ve Ötesi'nde hedef 50 bin gönüllü Oy ve Ötesi'nde hedef 50 bin gönüllü

İkinci Formül:

Yüzde 25 zam durumunda bayram başına 2 bin 500 lira alacak emekli, toplamda ise 5 bin lira alacak.

Üçüncü Formül:

Zam oranı yüzde 30 olduğunda emekli bayram başına 2 bin 600 lira, toplamda ise 5 bin 200 lira alacak.

Dördüncü Formül:

Yüzde 35 zam durumunda bayram başına 2 bin 700 lira, toplam ikramiye ise 5 bin 400 lira olacak.

Beşinci Formül:

Yüzde 40 zam durumunda her bayramda 2 bin 800 lira alacak emekliler, toplamda ise 5 bin 600 lira ikramiye alacak.

Altıncı ve Yedinci Formüller:

Yüzde 45 ve 50 zam senaryolarına göre, emekliler toplamda 5 bin 800 ila 6 bin lira arasında ikramiye alacak.

Kaynak: Haber Merkezi