Belgrad’’ın ev sahipliğini yaptığı zirvede, Eskişehir’in de sanayi, ticaret ve turizm başlıklarında öne çıktığı Sırbistan İç ve Dış Ticaret Bakanı Tomislav Momirovic, Türk Büyükelçi Hami Aksoy, Bulgaristan'ın Belgrad Büyükelçisi Petko Doykov, Ticaret Ateşemiz Yasemin Yüce, Halkbank Belgrad İcra Kurulu Başkanı Aziz Arslan’ın yanı sıra çok sayıda sanayici ve iş insanı yer aldı.

Sırbistan İç ve Dış Ticaret Bakanı Momirovic, yaptığı konuşmada, ülkesinin dünyadaki ekonomik gelişmeleri izlediğini söyledi.

Başkan Kesikbaş: "İSO 500 listesindeki firmalarımızı kutluyoruz" Başkan Kesikbaş: "İSO 500 listesindeki firmalarımızı kutluyoruz"

İkili iş birliklerine önem verdiklerini dile getiren Momirovic, "Türkiye ile ticaret hacmimiz sürekli artıyor. Büyük altyapı projelerinde ortaklık yapıyoruz ve bu da ticaret hacmimize olumlu yansıyor. Türkiye ile Sırbistan arasında 2023 yılında 2,3 milyar avroluk ikili ticaretimiz oldu, iki ülke arasındaki ticaretin daha da artmasını umuyorum. Sırbistan ile Bulgaristan arasındaki ikili ticaret hacmi de son 10 yılda büyüdü” dedi.

Zirvenin ev sahiplerinden ERİAD Başkanı Rüştü Şentuna ise zirvede yaptığı konuşma ile Eskişehir’in ticari ve kültürel birikimlerini çok yönlü olarak öne çıkarttı.

Şentuna, özellikle Eskişehir’in termal kaynakları konusunda ERİAD olarak başladıkları projeyi anlatarak yatırımcıları Termal Turizm yatırımları için Eskişehir’e davet etti.

Bu talepleri Eskişehir’de ilgili firmalarla paylaşacaklarını belirten Başkan Şentuna şunları dile getirdi. ERİAD olarak Belgrad’da görüşme ve ziyaretlerimize devam ediyoruz. Büyükelçiliğimizi de ziyaret ettik ve orada da Eskişehir’de üretilen Devrim Otomobili tarihini ve cam sanatçıları tarafından üretilen küçük bir modelini ziyaret ederek şehrimize yapılabilecek önemli yatırımlar konusunda açıklamalarda bulunduk” ifadelerini kullandı

Muhabir: Hüsamettin Polat