İngiltere'de tek kullanımlık plastik çatal, bıçak ve tabaklar yasaklandı İngiltere'de tek kullanımlık plastik çatal, bıçak ve tabaklar yasaklandı

Esişehir Özdilek Sanat Merkezi’nde bir araya gelen ADD Eskişehir Şubesi Üyeleri ve Cumhuriyet Gazetesi Okurları Gazeteci Barış Pehlivan’ın 5’inci kez cezaevine gönderilmesine tepki gösterdi. ADD Şube Başkanı ve Cumhuriyet Gazetesi Okurları Eskişehir Sözcüsü Cihan Taşar yaptığı açıklamada, “Gazeteci Barış Pehlivan, bugün tam 24 gündür haksız ve hukuksuz bir şekilde cezaevinde. Hem de 5’inci kez cezaevinde. Denetimli serbestlik isteği yanıtlanmayan Barış Pehlivan, cezaevine girmek zorunda kaldı. Katiller, hırsızlar, tecavüzcüler, dolandırıcılar bu yasadan yararlanarak sokaklarda elini kolunu sallayarak dolaşırken, gazetecilik yapmaktan başka suçu olmayan gazeteci Barış Pehlivan, Silivri Cezaevinde tutuklu” dedi.

HUKUK İKTİDARIN BASKISI ALTINDA

Pehlivan’ın gerçekleri yazdığı ve doğru gazetecilik yaptığı için hapiste olduğunu söyleyen Taşar, “Hukuk, iktidarın baskısı altında; gerçek gazetecileri cezalandırmakta, intikam almaktadır. Atatürkçü Düşünce Derneği Eskişehir Şubesi ve Eskişehir Cumhuriyet Gazetesi Okurları olarak, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Pehlivan’ın haksız hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulmasını protesto ediyor ve gerçek adaletin, hukukun uygulanarak denetimli serbestlikten yararlandırılmasını talep ediyoruz. Bir ülke de adalet çürüdüğünde, devlet de çürür. Devlet, tüm yurttaşlara karşı adaletli olmak zorunda ve hukuksal haklarını kullanmalarına eşit bir şekilde izin vermelidir. Barış Pehlivan, eminiz ki daha önceki cezaevleri deneyiminde olduğu gibi bu 8 aylık süreyi de içeride yatar ve tamamlar. Cezaevinden de yeni kitaplarla, üreterek çıkar. Bu hukuksuzluk, sadece Barış Pehlivan’ın cezaevinde yatıp yatmama meselesi değildir. Hukukun ayaklar altına alınması, adaletin gasbedilmesi, gerçek gazetecilere bir gözdağıdır. Bizler; Atatürkçüler, cumhuriyetçiler, vatan severler olarak Gazeteci Barış Pehlivan’ın yanında olduğumuzu ifade eder ve Eskişehir’den Silivri’ye dayanışma duygularımızı iletiriz. Barış Pehlivan asla yalnız değildir” ifadelerini kullandı.

M. ANIL AKSOY