2023-2024 eğitim öğretim yılına kısa bir süre kala, liseye başlayacak binlerce öğrenci, "Lisede sınıfta kalma olacak mı?" sorusuna yanıt aramaya başladı.

Aynı daire onlarca kişiye satıldı, ev sahibi olma hayalleri suya düştü Aynı daire onlarca kişiye satıldı, ev sahibi olma hayalleri suya düştü

Lisede sınıfta kalma olacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın aldığı kararla birlikte, liselerde sınıf tekrarı uygulaması yeniden hayata geçirildi. Resmi Gazete'de yayımlanan yeni yönetmelikle, 50 ortalamayla sınıf geçme uygulamasına son verildi. Artık alt sınıf dahil 6'dan fazla dersi başarısız olan öğrenciler, sınıf tekrarı yapmak zorunda kalacaklar.

Açık liselere geçişlerde kısıtlama

Ayrıca, açık liselere geçişlerde de kısıtlamalar getirildi. Bundan böyle, istisnai durumlar dışında açık liselere geçiş yapılamayacak. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bu konuyla ilgili geçtiğimiz haftalarda öğrencilerin devamsızlık durumlarına dikkat çekerek, sınıf tekrarı ve devamsızlık konularında ciddi olduklarını belirtti. Öğrencilere, gelecek eğitim öğretim yılı sonunda af veya benzeri beklentiler içinde olmamaları konusunda uyarıda bulundu. Bakan Tekin ayrıca, öğretmen yetiştirme süreçlerini de revize etmek istediklerini vurguladı ve Cumhuriyet'in 100. yılı için önemli etkinliklerin planlandığını ifade etti.