Afyonkarahisar Belediyesi öncülüğünde geçtiğimiz hafta sonu beşincisi gerçekleştirilen Uluslararası Gastro Afyon Lezzet ve Turizm Festivali sona ererken, festivalde yapılan yemekler ise akıllarda kaldı. Bu yemeklerden birisi ise Yemek Kültürü Araştırmacı Yazarı Süleyman Dilsiz tarafından yapılan tarhanalı ve haşhaşlı pizza oldu. ‘Yerel Tatlar Küresel Lezzetler’ mottosuyla tezgahın başına geçen Dilsiz, hamurunu tarhanadan yoğurduğu ve içerisinde haşhaş ile Afyon sucuğu olan pizza yaptı. Yaptığı ilginç yemekle ilgili konuşan Dilsiz, “Afyon’un birçok yerel lezzetleri var ve Selçuklu uygarlığının en fazla kök saldığı bölgelerden birisi. Biz mutfakta ‘yöresel tatlara küresel yorumlar katmak’ şeklinde. Pizzayı Afyon’un tatları ile deneyeceğiz. Pizzada haşhaş, tarhana ve Afyon sucuğu ve patlıcan kullanacağız. Dolayısı ile yerel bir tada küresel bir alam yüklemiş olacağız. Mutfaklara uluslararası bir hoşgörüyü dahil edebilmemizin yolu mutfaklarla insanları kaynaştırmak yeni tatlarla tanıştırmak. Onun için kültür varsa gastronomi var ve gastronomide oldukça insanlık var. Onun için insanların burada yani Afyonkarahisar’da olması inanılmaz değerli. Farklı ve sağlıklı bir pizza yapacağız” dedi.

Hızını almayan asker adayları eğlenceye ilçe meydanında devam etti Hızını almayan asker adayları eğlenceye ilçe meydanında devam etti

Öte yandan, tarhana ve haşhaş ile yapılan pizza ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görürken aynı zamanda görüntüsü ile de herkesin dikkatini çekti.