Talihsiz kartal, yılanın avı oldu Talihsiz kartal, yılanın avı oldu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yerel Seçim Sonuçlarını ilçe ilçe masaya yatırıyor. Eskişehir’de Beylikova, Han ve Alpu’da Danışma Kurul toplantıları tamamlandı.  Sivrihisar, İnönü, Çifteler, Odunpazarı Danışma Kurulu toplantılarının ardından 30 Haziran’da İl Danışma Kurulu toplantısıyla süreci tamamlayacaklarını belirten CHP İl Başkanı Talat Yalaz, toplantıların son derece verimli geçtiğini söyledi. Anadolu Gazetesi muhabiri M.Anıl Aksoy'un haberine göre, Yalaz, “Seçimin değerlendirilmesi, seçimde yapılan doğru ve yanlışlar, daha sonraki seçimlere yönelik örgütümüzün önerileri, belediyeyi kazandığımız yerlerde belediye – örgüt ilişkisinin sağlıklı bir zemine oturtulması, Genel Merkez ile örgüt arasındaki ilişkinin nasıl olması gerektiği, Genel Merkeze tavsiyelerle ilgili üyelerimizin görüşlerini alıyoruz. Raporlaştırıp hem kendimize temin edip incelemek ve kullanmak adına saklıyoruz hem de Genel Merkez’e gönderiyoruz. Danışma Kurulları son derece iyi gidiyor. Örgütümüz mutlu, alınan sonuçlardan son derece memnun. Seçimler partiye ciddi bir moral verdi. Normalde seçim atmosferine girdiği zaman bir hareketlenme olurdu. Seçim bittikten sonra tabir-i caizse uykuya dalma durumu olurdu ama Türkiye’de 1’inci parti olmamız, büyük bir başarıyla seçimi geride bırakmasının getirdiği ciddi bir motivasyon var örgütte. Bizler de bu motivasyonu kaybetmeden Genel Seçimlere yönelik çalışmalarda üyelerimizi adapte etmek adına Danışma Kurullarımızı önemsiyoruz” dedi.

ÜYE KAMPANYASI BAŞLATACAĞIZ

Yerel seçimlerde kazanılan zaferin parti örgütüne büyük moral verdiğini ifade eden Yalaz, “Genel Seçimlere biz hazırız. 25 yıldır yerel anlamda bu şehri yöneten bir partiyiz. Son Genel Seçimlerde ülkede istediğimiz sonucu alamamakla birlikte Eskişehir özelinde 1’inci parti olma özelliğimizi koruduk. 7’de 2 olan vekil sayımızı 6’da 3’e çıkardık. Biz zaten nasıl çalışılması gerektiğini bilen bir örgütüz. Sadece örgütlenmenin biraz daha küçük birimler olarak, sokak ve mahalle örgütlenmeleri şeklinde yapılmasını çok önemsiyorum. Bundan sonraki çalışmalarımız da bu yönde olacak. Örgütü güçlendirmek, baba ocağımızı büyütmek, sayımızı artırmak, daha geniş kitlelerle küçük yerleşim birimlerinde sokak ve mahalle bazlı çalışma grupları şeklinde, bütün şehri kasıp kavuracak, kapsayacak ve şehirde adım atılmadık sokak bırakmayacak bir şekilde çalışmanın altyapısını planlıyoruz. Üye sayısı ile ilgili bir çalışma başlatacağız bayramdan sonra. Özellikle üye kampanyası şeklinde. Şu an itibariyle üye sayımızın hızla arttığını, insanların yoğun şekilde partimize üye olmaya başladıklarını söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

İKİLİ GÖRÜŞMELER DEVAM ETMELİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce’nin AK Parti İl Başkanı Gürhan albayrak’a olan ziyaretiyle ilgili de değerlendirmede bulunan Yalaz, “Görüşme son derece verimli geçti ve şehir sorunlarına ilişkin somut konuların görüşülmesi şeklinde devam etti. Biz bu görüşmeleri önemsiyoruz çünkü yerel iktidar CHP olmakla birlikte merkezi iktidar Adalet ve Kalkınma Partisidir. İki tarafın da bu hususta yapabileceği çok fazla şey var şehrimiz için. Bu anlamda bir fikir birliği içerisinde görüşmeler yaparak, tarafların üzerine düşen kısımları netleştirerek ve birbirilerine de destek vermek suretiyle bu şehre hizmet vermesi son derece olağandır. Biz kavga etmeyi, mücadele etmeyi sadece ötekileştirme olarak anlayan bir siyasi gelenek değiliz. Biz bir soruna odaklanırız ve çözmek için ne gerekiyorsa yapmaya azmederiz. Bu anlamda Adalet ve Kalınma Partisi’yle, ben İl Başkanı olarak sayın mevkidaşımla bu şehrin sorunlarını çözmek adına hem yerel iktidarın hem merkezi iktidarın yapması gerekenler konusunda ve bizim üzerimize düşenleri yerine getirmek anlamında her türlü görüşmeyi yapmaya hazırım. Bundan da gocunmam. Bu ayrı bir şeydir. Bizim derdimiz bağcıyı dövmek değil üzüm yemektir. Bu şehre hizmet etmek için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı

TOPLUM DİYALOG BEKLİYOR

Bu görüşmede Alpu Yolu, çevre yolu gibi kronikleşen sorunların da konuşulduğunu belirten Yalaz, “Bu görüşmelerde somut adımların atılmasına yönelik planlamalar da yapılması gerekir. Evet, bu şehrin kronik sorunları var. Bunların ekseriyetle merkezi iktidarın yapması gerekenleri yapmadığından kaynaklandığını da açıkça söyleyebiliriz. Kamuoyunda da bu anlamda aksi bir görüş mevcut değil. Ama bu demek değildir ki, ‘siz yapacaksınız, hadi yapın’. Neden yapılamadığı, yapılması için neler yapılmalı, taraflar bunu müşterek olarak yapabilir mi, farklı alternatifler ortaya konulabilir mi… Bunların görüşülmesinden daha doğal bir şey olamaz. Ben eminim ki toplumun da hem bizlerden hem sayın mevkidaşımdan beklentisi budur. Çevre Yolu, Alpu Yolu konuşuldu. Diyalog kanallarının açık olacağını, şehir sorunlarına ilişkin bu tür görüşmelerin yapılmaya devam edileceğini düşünüyorum” dedi.

ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERİMİZİN YANINDA OLMAK GÖREVİMİZDİR

CHP’nin şehit aileleri ve gazilerin emanetine sahip çıkmak ve onların ihtiyaçlarını daha etkin bir şekilde karşılamak amacıyla yayımladığı genelgeyle ilgili de açıklamalarda bulunan Yalaz, “Biz bununla ilgili Yönetim Kurulu toplantımızda gerekli görevlendirmeleri yaptık. Genel Merkezimizin üzerinde durduğu hassasiyet bizim için de geçerlidir. Şehit aileleri ve gazilere yönelik temaslara ilişkin Genel Merkezimizden bir tutum belgesi bize gönderildi. Bir veri tabanı oluşturulması, önemli günlerde ziyaret yapılması, Genel Merkez ve belediye birimleri ile koordineli çalışmalar yapmamız, şehit ve gazi yakınlarının talepleri hakkında bir veri tabanı çalışması yapılması, bunların sistemli bir şekilde Genel Merkeze ve ilgili birimlere iletilmesi gibi geniş kapsamlı bir tutum belgesi elimize ulaştı. Şehit ve gazilerimizin haklarını ödeyemeyiz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, gazilerimize minnetimizi ve şükranlarımızı hem partim adına hem şahsen ifade etmek istiyorum. Onlar için ne yapsak azdır. İktidar olduğumuzda onların sorunlarını çözmekle muktedir olduğumu gibi, bugün için de sorunlarını dile getirmek ve yanlarında olduğumu hissettirmek de asli görevimizdir” açıklamasını yaptı.

Kaynak: HABER MERKEZİ