Türkiye’nin dönerin ‘geleneksel ürün’ olarak tescil edilmesi için yaptığı başvurunun ardından daha önce baklava ve kokoreçe de sahip çıkmak isteyen Yunanistan açısından rahatsızlık yarattı. Yunan basınında yapılan bir röportajda şu ifadelere yer verildi: “Biz Yunanistan’da ‘Giros’ yiyoruz. Daha lezzetli ve daha doyurucu. Döner de aslında bizim. Türkler bizden aldı.” Peki Eskişehirli vatandaşlar konuya ilişkin neler düşünüyor? İşte o cevaplar…

TÜRKİYE KENDİNİ TANITAMIYOR

Eskişehir'de trafik sorunu çözüm bekliyor! Eskişehir'de trafik sorunu çözüm bekliyor!

MEHMET SUNAY: Teknoloji çağındayız ve insanlar geleceğe koşar adım gidiyor. Evet geleneğimize sahip çıkalım ama o senin bu benim küçük şeyleri tartışmayalım. Türkiye cennet bir vatanken yeterince kendini tanıtamıyor bence biz bunu sorgulamalıyız.

MARKALAŞMA SORUNU YAŞIYORUZ

HİDAYET ÇELİK: Döner parası olanındır. Bu coğrafyada zaten baklava da sahipleniliyor, döner de. Biz yemek konusunda bir markalaştırma sorunu yaşıyoruz. Yıllarca o insanlarla birlikte yaşadık onların da olabilir tarihini bilemiyorum.

DÖNER BİZİMDİR

ALİ OSMAN KILIÇOĞLU: (Döner ustası) Dönerin 1923 yıllarına dayanan bir tarihi vardır. İlk Kırıkkale’de bir usta yapmıştır ve sonrasında Türkiye genelinde yayılmıştır. Ben 43 yıldır döner sektöründe bir usta olarak diyorum ki, döner bizimdir!

O BİZE KALSIN

BEKİR AĞCA: Döner bizimdir, Türkiye’nindir. Şimdi de ona mı sahip çıkmışlar. Türkiye de döner meşhur bir yiyecek en önemlisi bizim doğuda bir yemek kültürümüz var bari o bize kalsın.

Muhabir: SAMET KILIÇ