İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan'ın yılın 1. Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı'nda basına yansıyan iddiaları yalanladığı belirtildi.

Dev operasyon Eskişehir'e de sıçradı! Dev operasyon Eskişehir'e de sıçradı!

Karahan, enflasyon tahminlerini değerlendirdiği sırada enerji fiyatlarına dair önemli açıklamalarda bulundu. Elektrik ve doğal gazdaki olası düzenlemelerle ilgili soruya cevap veren Karahan, enerji fiyatlarının enflasyona etkisini değerlendirdi. "Biz, enflasyon tahminlerimizi yaparken birçok kalemde yaşanabilecek zamları bu yönetilen, yönlendirilen ürünlerdeki zamlar için bir projeksiyonda bulunuyoruz. Burada tabii öne çıkan faktör, enerji fiyatları olacak elektrik ve doğal gazda bir düzenleme yapılması bekleniyor" ifadelerini kullandı.

Karahan, hükümetin benimsediği Orta Vadeli Program'ın (OVP) oldukça bağlayıcı olduğunu belirtti. Programın her kanalında sahiplenilen bir yapıya sahip olduğunu ifade eden Karahan, yapılan varsayımların gerçekleşeceğine inandıklarını ve tahminlerini bu doğrultuda güncellediklerini vurguladı. Enerji fiyatlarında yaşanabilecek güncellemelerin enflasyon tahminlerine de yansıtıldığını dile getiren Karahan, bu konuda hükümetin politikalarını desteklediklerini belirtti.

Bu açıklamalar, ekonomi ve enerji piyasalarında yaşanabilecek gelişmelere dair önemli bir ışık tuttu. Elektrik ve doğal gazda beklenen düzenlemeler, enflasyonun seyrini etkileyebilecek önemli faktörler arasında yer alıyor. Kamuoyu, Merkez Bankası Başkanı Karahan'ın açıklamalarını yakından takip ediyor, enerji fiyatlarındaki olası değişikliklere dair beklentilerini güncelliyor.

Kaynak: Haber Merkezi