HABER: ATAHAN GEZER
Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşen ve İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, İYİ Parti İl Başkanı Emine Edizgil, AK Parti milletvekili aday adayı Zihni Çalışkan ile CHP milletvekilli aday adayı Kadir Kodak'ın da hazır bulunduğu genel kurula rakipsiz katılan Ay, oy birliğiyle federasyonun yeni başkanı seçildi.

Önceki başkan Seyfettin Çalışkan ise adaylığını koymadı.

GÜZEL İŞLER YAPACAĞIZ
Programda konuşan Ay, yeni dönemde EMDEF'e yakışanı gerçekleştireceklerini söyledi.
Genel kuruldan önce nabız yoklaması yaptıklarını ifade eden Ay, 'Kapım ve gönlüm sizlere hep açık. Bundan sonra güzel şeyler olacak. İnşallah sizleri mahcup etmeden, herkesin söz sahibi olduğu paylaşımcı bir yönetim anlayışıyla birlikte güzel işler yapacağız. Biz, bu toprakların sürgün yiyen, zulüm gören, bu uğurda binlerce can verenlerin torunlarıyız. En büyük muhacir Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin bekçileriyiz' dedi.

10 MİLYON KİŞİ TÜRKİYE'YE GÖÇ ETTİ
Ay'ın ardından söz alan Milletvekili Kabukcuoğlu, göçün dünya üzerindeki tüm canlılara değişiklik getiren bir kavram olduğunu dile getirdi.
Savaş ve ekolojik nedenlerle yapılan göçün kötü bir durum olduğunun altını çizen Kabukcuoğlu, şunları bildirdi:
'Birleşmiş Milletlerin göre dünyada 271 milyon göçmen var. Türkiye'ye de güneyden bir göç yaşanıyor. Buralardan şimdiye kadar 10 milyon insan Türkiye'ye göç etti. Eğer bir ülkede nüfusunun yüzde 10'u kadar göçmen varsa orada bir beka sorunu vardır. Yaşanan hayat pahalılığında bu 10 milyon göçmenin büyük payı var. Komşularımızın istikrarını bozmak bizim yararımıza olmadı.'

MUHACİRLERLE HAREKETE HAZIRIZ
Başkan Kurt ise demokrasinin önemli bir güç olduğunu ifade etti.
'Hemşehri örgütlenmelerinde birlik, beraberliği sağlayacak formülü bulmak asıl olandır' diyen Kurt, şöyle konuştu:
'Bunu buldukları için de EMDEF'i tebrik ediyorum. Şimdiye kadar görev yapmış arkadaşlara teşekkür ediyor, yeni yönetime de başarılar diliyorum. Odunpazarı Belediyesi için EMDEF'in özel bir pozisyonu var. Her zaman muhacir dernekleriyle hareket etmeye hazırız. Bundan sonra da böyle olacaktır. Önemli olan Eskişehir'e, bölgemize ve muhacirlere bir şeyler katabilmek.'
Öte yandan, Ay'ın listesi şöyle: