Türk Medeni Kanunu'nun ‘evlenen kadının kocasının soyadını alacağı’ hükmünü iptal eden Anayasa Mahkemesi’nin kararı 28 Ocak'ta yürürlüğe girdi. Kadınlara öncü olması için Eskişehir Barosu Kadın Hakları Komisyon Üyeleri Betül Duman Korkmaz ve Fatma Girgin, Nüfus Müdürlüğü'ne giderek ilk başvurularını yaptı. Eskişehir Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Eylem Karacasu, bu hareketin diğer kadınlara öncü olacağını söyledi. 25 yıllık bir mücadelenin eseri olduğunu ifade eden Karacasu, “Eskişehir Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyelerimizle Anayasa Mahkemesi’nin Türk Medeni Kanunu 187. Maddesine ilişkin vermiş olduğu iptal kararı sonrasında evli bir kadının kocasının soy ismi olmaksızın eski soy ismini kullanabilmesi konusunda başvurularını nüfus müdürlüğüne vermek üzere geldik. Kadın erkek eşitliğine aykırı bulunduğu için iptal kararı verildi. Arkadaşlarımızda başvuru yapmak isteyen kadınlara öncü olacak. Kuvvetle muhtemel talebin reddedileceği yönünde maalesef olumsuz bir beklentimiz var. Bu aslında soy ismiyle ilgili 25 yıllık bir mücadele. Bu mücadelenin sonunda elde edilen önemli bir kazanım var. Bu kazanıma sahip çıkmak için buradayız” diye konuştu.

EŞİTLİĞE AYKIRI

Eskişehir Barosu Kadın Hakları Komisyon üyelerinden Betül Duman Korkmaz durumun eşitliğe aykırı olduğunu belirterek, “Çünkü erkeklerin evlendiğinde eşlerinin soy isimlerini kullanmak zorunda kalmaksızın kendi soy isimleriyle hayatlarına devam ediyorlar. Mahkeme kadınların şikayetlerini haklı bularak hükmü iptal etti. Sonuçlarını hep beraber göreceğiz” ifadelerini kullandı.

ÖNEMLİ BİR KAZANIM

Eskişehirspor Ankara’dan 1 puanla dönüyor Eskişehirspor Ankara’dan 1 puanla dönüyor

Üyelerden Fatma Girgin ise, “Biz kadınlar hayatın her alanında olduğu gibi evlilik, boşanma gibi işlerde de çeşitli eşitsizliklere maruz kalıyoruz. Kimlik yenileme için nüfus müdürlüklerine gitmek zorunda kalıyoruz. Bütün hayatı soy ismiyle beraber değişen, kütüğü değişenler kadınlar oluyor. Verilen kararın eşitlik mücadelesi bakımından önemli bir noktada olduğunu düşünüyorum. Ülkemizde kadına yönelik şiddet tırmanırken bu şiddetin temelinde de bu eşitsizliğin yattığını düşünüyorum” dedi.

Muhabir: BERİVAN HALİS