Eğitim Sen Eskişehir Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” adını verdiği yeni müfredata tepki göstermek için alanlara indi. Şube Başkanı Sertaç Durdu, “Eğitim Sen olarak eğitim müfredatı olmaktan çok uzak olan ve tek adam rejiminin yaratmaya çalıştığı dini esaslara dayalı toplum modelini temel alan, laiklik ve bilim karşıtı yeni müfredatı reddediyoruz” dedi.

Hamamyolu Yediler Parkı’nda bir araya gelen Eğitim Sen üyeleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” adlı yeni müfredata tepki gösterdi. Anadolu Gazetesi muhabiri M. Anıl Aksoy'un haberine göre, Müfredatın eğitim sendikaları ve kamuoyunda uzak bir şekilde hazırlandığını söyleyen Şube Başkanı Sertaç Durdu, “Bakanlığın ÇEDES ve benzeri projeler üzerinden eğitim sistemi içine faaliyet alanı açtığı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yanı sıra iktidarla iç içe olan dini vakıf ve cemaatler tarafından okullar, yurtlar, kurslar vb kurumlar tıpkı bir örümcek ağı gibi çepeçevre kuşatılmış durumdadır. Yeni müfredat değişiklikleri eğitim kurumları başta olmak üzere, eğitim sisteminde yaşanan dinselleşme kuşatmasının en son ve en tehlikeli aşamasını oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

12 EYLÜL ZİHNİYETİ

Eskişehir'de tehlike saçan kaldırımdan geçerken dikkat! Eskişehir'de tehlike saçan kaldırımdan geçerken dikkat!

Bakanlığın öncelikli hedefinin iktidarın siyasal ideolojisini dayatmak olduğunu vurgulayan Durdu, “Müfredat değişiklikleri ile asıl hedefi düşünmeyen, sorgulamayan, eleştirmeyen, itiraz etmeyen itaatkâr nesiller yetiştirmektir. Bunun için öğretim programlarında bilimsel eğitim ile ilgili olan pek çok nokta özenle ‘sadeleştirme’ ya da ‘ayıklamaya’ tabi tutulmuş, tek adam rejiminin siyasal ve ideolojik hedefleri eğitim müfredatına yerleştirilmiştir. Eğitim müfredatında yapıldığı söylenen ‘sadeleştirme’ ile doğrudan bilim, tarih, felsefe ve sanat derslerinin hedef alınmıştır. Bazı derslerde ünite ve kazanım sayılarıazaltılmış, 12 Eylül darbecilerinin ‘tek ırk, tek din, tek mezhep’ anlayışı üzerinden ‘Türk-İslam sentezi’ yaklaşımını merkeze alan değişiklikler yapılmıştır” şeklinde konuştu. 

MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Yeni müfredatın öğrencilere katacağı hiçbir şeyin olmadığının altını çizen Durdu, “Eğitim Sen olarak eğitim müfredatı olmaktan çok uzak olan ve tek adam rejiminin yaratmaya çalıştığı dini esaslara dayalı toplum modelini temel alan, laiklik ve bilim karşıtı yeni müfredatı reddediyoruz.Eğitim ve bilim emekçileri başta olmak üzere, öğrencilerimiz, velilerimiz ve tüm kamuoyu ile birlikte bilime ve laik eğitime açıkça meydan okumak anlamına gelen müfredat değişikliklerine karşı birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz” açıklamasını yaptı.

Kaynak: HABER MERKEZİ